COVID-19/ ویروس کرونا – کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان Armenia

ویروس کرونا به گروهی از ویروس ها تعلق دارد که باعث ایجاد انواع بیماری ها می شوند، از سرماخوردگی معمولی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS-CoV). Նոր կորոնավիրուսը ویروس کرونای جدید یک زیرگونه جدیدی است که در سال 2019 کشف شد اما تا امروز در نزد انسان یافت نشده بود. ویروس های کرونا دارای منشاء حیوانی هستند و به عبارت دیگر بین انسان ها و حیوانات سرایت می کنند. مطالعات نشان داده است که به عنوان مثال SARS-CoV از گربه زبادها و MERS-CoV از شترهای یک کوهان به انسان منتقل شده است. همچنین چندین ویروس کرونای دیگر شناسایی شده است که در حیوانات وجود دارد اما تاکنون به انسان منتقل نشده اند.

  • استفاده از تهویه هوا
  • مشکلات تنفسی
  • $$ m_0 = 1 $$ برای هادیهای صیقلی
  • از دست دادن چشایی یا بویایی
  • آبریزش و گرفتگی بینی
  • ممنوعیت ورود افراد همراه به داخل بخش

نگرانی از این نوع ویروس به خاطر سرعت شیوع بالا و احتمال عفونت دوباره آن است. همچنین نگرانی برای آن نیز وجود دارد که امیکرون بتواند محافظتی را که واکسنها ایجاد کردهاند را دور بزند یا غیرفعال کند. فایزر معتقد است که سه دوز از واکسن mRNA این شرکت میتواند Omicron را در آزمایشات آزمایشگاهی خنثی کند و دو دوز میتواند همچنان از بیماریهای جدی به دنبال عفونت با این نوع جلوگیری نماید. با گذشت بیش از 2 سال از شیوع ویروس کرونا در دیماه سال 1398، جهشهای مختلفی در این ویروس به وجود آمده است که شامل ویروس کووید-19، آلفا، دلتا، لامبدا میباشد. اما مشخصات ویروس اومیکرون چیست.

اما در اوایل ژانویه سال 2020 ، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی را شناسایی کرد: کروناویروس 2019 (2019-nCoV) در چین. در اواخر ژانویه ، 300 مورد تأیید شده در چین وجود داشت و تعداد کشته شدگان که هنوز هم در تک رقم ها بودند ، اما در حال افزایش است. و با وجود غربالگری در فرودگاه ، یک مسافر اولین ویروس را به ایالات متحده آورده بود. غالباً یک ویروس کرونا باعث علائم عفونت تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی ، سرفه و گلو درد می شود. شما می توانید آنها را با استراحت و داروهای بدون نسخه درمان کنید .

با این حال، تب، سرفه و از دست دادن بویی در افراد مبتلا به این سویه کمتر گزارش شده است. اما ظاهرا ابتلا به امیکرون بیشتر با علائم سرماخوردگی همراه بوده است. تیم اسپکتور، علائمی را که موارد تایید شده یا مشکوک به امیکرون با آن مواجه بودهاند را جمعآوری کرده است.

با آمدن این ویروس، دوباره باید حالت آماده باش گرفت و مراقبت ها را شدت بخشید. زیرا شواهد نشان میدهد که حتی افراد واکسن زده (دوز سوم حتی) هم مبتلا شده اند. توصیه اکید بر این است که شهروندان عزیزیکه واکسیناسیون انجام نداده اند حتماً واکسیناسیون را بتأخیر نیاندازند. بر اساس مطالعات بالینی انجام شده در آفریقای جنوبی، جوانان 20-30 ساله علائم متوسط تا شدید داشته و برخی نیازمند مراقبت های ویژه هستند که درصد بالائی از این بیماران واکسینه نشده بودند. سازمان بهداشت جهانی گونه 529/1,1،B کرونا ویروس را به عنوان گونه نگران کننده طبقه بندی کرد و آن را امیکرون (omicron) نامیده است. جهش های ایجاد شده در گونه امیکرون به 45 تا 50 عدد میرسد.

دیگر داروهای معرفی شده مانند فاویپیراویر تاثیر روی درمان و بهبود بیماران کرونایی یا مبتلا به Omicron ندارند. کارایی تمامی واکسنهای تولید شده در دنیا کاهش پیدا کرده است. در حقیقت میزان اثربخشی واکسنهایی که دو دوزشان 90 درصد ایمنی ایجاد میکرد، هم اکنون به مقدار 30 درصد کاهش پیدا کرده است. هرچند دوز سوم باعث شده است تا اثربخشی واکسن افزایش پیدا کند. در تزریق دوز سوم علاوه بر افزایش آنتی بادی، باعث بهبود سیستم ایمنی سلولی در برابر با امیکرون و خنثی سازی ویروس میشود. در حقیقت هیچ کدام از واکسنها در دو دوز کارایی را در برابر امیکرون ندارند و حتما باید دوز سوم تزریق شود.

در بعضی از افراد، علائم شدیدتری مانند تب شدید، سرفهی شدید و تنگی نفس ایجاد میشود که اغلب نشاندهندهی درگیری ریهها با عفونت است. افراد مبتلا به کرونا ویروس همچنین میتوانند علائم عصبی، علائم دستگاه گوارشی یا موارد دیگر را تجربه کنند. این علائم ممکن است به همراه علائم تنفسی یا بدون آن بروز کنند. بهعنوانمثال، ویروس کرونا بر عملکرد مغز در برخی افراد تأثیر میگذارد. علائم عصبی خاصی هم در برخی افراد مبتلا به کرونا مشاهده میشود. این موارد شامل ازدستدادن بویایی، عدم توانایی در چشایی، بدن درد شدید، گزگز یا بیحسی دستوپا، سرگیجه، هذیان، تشنج و سکتهی مغزی است.

این بررسیها نشان داد که در 13/6% موارد، سردرد گزارش شده است. گزارش CDC در مورد افراد بستریشده نشان داد که 9/6% تا 21/3% از آنها سردرد را گزارش کردهاند. همچنین مشخص شد که سردرد یکی از علائم کرونا شایع در افراد زیر 65 سال است. در صورتی که بدن درد شدید داشتید، میتوانید با مشورت دکتر عمومی یا متخصص داخلی؛ از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید. آبریزش بینی میتواند از علائم کرونا باشد. طبق اطلاعات حاصل از مطالعهی ZOE Covid، آبریزش بینی یکی از چهار علائم کرونا از نوع دلتا (B.1.617.2) است.

سازوکار تأثیر این ویروس بر روی کلیهها هنوز بهصورت دقیق مشخص نیست. کرونا ویروس خود سلولهای کلیه را آلوده میکند. سلولهای کلیه گیرندههایی دارند که ویروس کرونا را قادر میسازد تا به آنها متصل شود، به آنها حمله و از آنها کپیبرداری کند و به این بافتها آسیب برساند. گیرندههای مشابهی در سلولهای ریه و قلب یافت میشود که ویروس کرونا باعث ایجاد آسیب در آنها میگردد.

1. واکسن سینوفارم روی امیکرون تأثیر دارد؟ طبق اعلام محققان، این واکسن تقابل نسبتا ضعیفی در برابر اومیکرون داشته است. فعالیت خنثیکنندگی سینوفارم، 8 تا 9 ماه پس از دوز دوم بهسرعت کاهش یافتهاست و برای تقویت سیستم ایمنی نیاز به تزریق دوز سوم این واکسن است. 2. واکسن آسترازنکا روی امیکرون تأثیر دارد؟ این واکسنمحصول کشور انگلستان است و توسط دانشگاه آکسفورد عرضه شدهاست. طبق اعلامیه دانشگاه آکسفورد، آسترازنکا بهخوبی در برابر Omicron عمل میکند. برای تقویت اثر خنثیکنندگی این واکسن در برابر امیکرون نیاز به تزریق دوز سوم است.