گزارش جلسه برخی کمیسیون های پارلمان

متناسب با این دسته بندی سیاست خارجی فدراسیون روسیه را با محوریت چین و ایران حضور دوستان گرامی مطرح می کنم ،به عبارت دیگر می خواهم رابطه سیاست خارجی روسیه در منظقه و نظام بین الملل و تناسب آن باایران را بیان کنم هدف این است که پایه های عملیاتی اظهارات اخیر پوتین را بفهمیم . به این ترتیب، بار دیگر شاهد حضور و مداخله نظامیان روسیه برای حفظ حکومتهای متحد ولادیمیر پوتین، این بار در «خارج نزدیک» در منطقه آسیای میانه هستیم.

یک سال بعد، امیر پرتس، وزیر وقت جنگ اسرائیل اعلام کرد که کمپانی اسرائیلی رافائل که تولیدکننده تجهیزات نظامی است، برای مقابله با تهدیدهای آینده یک سپر دفاع موشکی جدید خواهد ساخت، که لااقل جلوی حمله راکت های مقاومت را تا عمق سرزمین های اشغالی را از مهاجم بگیرد، تکمیل و گسترش سپر دفاعی جدید، چند سال زمان برد و نهایتا اوایل سال ۲۰۱۱ به خدمت گرفته شد.

ریشه سیستم سپر دفاع موشکی اسرائیل به نام (Iron Dome)گنبد آهنین به درگیری سال ۲۰۰۶ اسرائیل با حزبالله لبنان بر میگردد. شایان توجه است در عملیات مذکور از نسل جدید این سیستم یعنی PAC-۳ وموشکهای باهدایت پیشرفته تر استفاده شده بود.

در نتیجه هر چقدر آقای روحانی گارد خود را را باز کرد، رفتار آنها تندتر شد، تا جایی که حتی «دولت در سایه» را مطرح کرده و از رهبری خواستند تا در قالب دولت در سایه کارشان را انجام بدهند که البته با این مساله شدیدا مخالفت شد. به هر حال اینگونه نیست که آقای روحانی خانهنشین شده باشد و مثلا آشپزی بکنند، ایشان یک فرد سیاسی هستند و دوست دارند که این جلسات هم ادامه داشته باشد.

در ادامه مراسم “حسین رویوران” استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل غرب آسیا نیز در ادامه تاکید کرد که ارتباط بین ایران و فلسطین در ساختار نظام سیاسی در ایران نهادینه شده است. به بیان دیگر در دوره هشت ساله ریاست جمهوری حسن روحانی حجم نقدینگی موجود در اقتصاد ایران 8 برابر شده است.

مرکز پژوهشهای مجلس پیش از این مواردی نظیر مطالبه و اطمینان از انجام صادرات سطح مشخصی از نفت و فراوردههای نفتی، امکان تراکنش آزادانه بر منابع مالی حاصل، تحقق سطح مشخصی از تراکنش ماهیانه و عملیات بانکی توسط بانکهای خارجی هدف و بازنگری عملیاتی در قواعد مرتبط با تعامل اقتصادی بینالمللی با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را به عنوان شاخصهای عملیاتی و سنجشپذیر که بایستی طرف غربی آنها را بپذیرد پیشنهاد کرده است.

از آنجا که فرهنگ و ابزارهای فرهنگی در بسیاری از موارد ضمیر ناخودآگاه مخاطبان خود را هدف قرار میدهد و با لطافت و ظرافت غیرمشهودی بر لایههای عمیق اذهان ایشان تأثیر میگذارد، لذا در مقایسه با سایر ابزارهای شایع در دیپلماسی، دیپلماسی فرهنگی با سهولت بیشتری در لایههای زیرین جامعه و با عمق بیشتری رسوخ میکند و بر جای میماند.

«یوری شاخرایچوک» فرمانده یگان گشت مرزی اوکراین گفت: «مهم نیست که این منطقه آلودگی هستهای دارد یا اینکه کسی در آنجا زندگی نمیکند، این منطقه و کشور ما بوده و باید از آن دفاع کنیم». این سیستم موشکی حتی در حمله موشک های اسکاد عراق ضد اسرائیل نیز از خود نمایش ضعیفی را به نمایش گذاشتند.

آرو، یک سیستم ضد موشکهای بالستیک است که برای اولین به تاریخ 7 نوامبر 2002 بار در پایگاه هوایی Palmachim (پايگاهي هوايي در اسرائیل) به نمایش عموم گذاشته شد. این مسائل برای من خیلی مهم بود و این که ایشان رئیسجمهور هستند، برای من اولویتی نداشت.

ایشان تاکید میکنند انقلاب اسلامی ابداً از جنس هیچ یک از این انقلابهای دیگر نیست و یک تجربهی تازه است و مبتنی بر راه طی شده توسط دیگران نیست. ۳0 درصد از هزینه تولید ضدموشک ختس، توسط ایالات متحده آمریکا تامین شده و بنابراین فروش آن به دیگر کشورها، مستلزم دریافت اجازه از دولت واشنگتن نیز است. او افزود، برآوردهای آمریکا نشان میدهد که اوکراین ممکن است بین ۵۰۰۰ تا ۲۵ هزار تلفات نیرو داشته باشد، در حالی که تلفات نظامیان روس ممکن است بین ۳۰۰۰ تا ۱۰ هزار تن باشد و تلفات غیرنظامیان هم بین ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار ارزیابی میشود.

در هفته های گذشته گروه هایی از غیرنظامیان در نقاط مختلف شهر “کیف” اوکراین گرد افسران بازنشسته ارتش و باتجربه های نظامی جمع شدند و آموزش نظامی دیدند. وی در این باره گفت: “این یک جنگ است و من یک مرد. باید از کشورم و خانواده ام محافظت کنم”.

مسکو تمامی این اتهامات را رد کرده است. یک دیپلمات سابق و مشاور سیاسی در یک مرکز استراتژیهای دفاعی اوکراین در این باره گفت که وجود نیروهای داوطلب به این معنا است که هم وطنان و زنان کشورش دیدگاه های پوتین را در باره اوکراین رد میکنند. این ارزیابی همچنین از سرازیر شدن یک تا پنج میلیون پناهجو به کشورهای همسایه، بخصوص لهستان خبر داده است.

که بر سیاست آمریکا در خاورمیانه متمرکز است، یکی از مهمترین موارد در این زمینه است. لانچرهای آرو اکنون در دو نقطهی اسرائیل به حال آماده باش کامل جهت شلیک قرار دارند: یکی در نزدیکی تل آویو و دیگری در جنوب حیفا.

او از ترور سردار سلیمانی به عنوان یکی از «دو ترور مهم و قابل توجه» در دوران حضورش در این سمت یاد کرده است. او در این باره گفت: حمایت از کارمندان، دوستان و خانواده ام بسیار مهم است تا به آنها نشان دهم که در هر سنی این امکان وجود دارد که برای دفاع از اوکراین بجنگم.

او گفت: “من شدیدا معتقدم که آنها حمله میکنند. میدانید، موضوع ملیت نیست، این موضوع به مردم روسیه و دشمنی آنها مربوط نمیشود”. وی روز سهشنبه ۱۲ بهمن ماه ضمن ابراز نارضایتی از افزایش واردات نفت ایران از سوی چین گفت: «چین در حال خریداری نفت ایران با تخفیف است. یک مقام صهیونیستی اعلام کرد رژیم صهیونیستی از هدف دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای بازگشت به توافق جامع هستهای ایران یا برجام آگاهی دارد و در تلاش است واشنگتن را راضی کند حتی پس از احیای برجام، تحریمهای وضع شده علیه ایران در دوره دونالد ترامپ را لغو نکند.

طبیعتا هنگامی که وزیر خارجه یا معاون رئیس جمهور آمریکا و یا حتی رئیس جمهور این کشور اصول سیاست دولت خود را در قبال جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در یک اندیشکده مطرح میکنند، این مساله میتواند بیانگر نفوذ و اثرگذاری بالای اندیشکده مذکور بر سیاست دولت آمریکا در قبال ایران باشد.

گریفیتس، مارتین(1391)، نظریه روابط بینالملل برای سده بیست و یکم، ترجمه: علیرضا طیب، تهران: نشر نی. PATRIOTیا (MIM-۱۰۴ )توسط کمپانی (ریتیون) در ماساچوسف و شعبه موشکها وکنترل آتش کمپانی (لاکهید مارتین ) در فلوریدا ساخته شده است. سیستم دفاع ضدموشکهای بالستیکی آرو2 (Arrow-2) توسط شرکت MLM وابسته به صنایع هوا- فضای اسرائیل (IAI) یا (Israel Aircraft Industries) طراحی شده است و اکنون در سازمان نیروهای دفاعی اسرائیل به صورت عملیاتی درآمده است.