چه کسی جایگزین سفیر فلسطین در ایران شد؟

جان کلام آنکه سلسله تحولات اخیر نشان میدهد که موج علنی سازی روابط با رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای جهان عرب ادامه داشته باشد. با وجود اظهارنظرهای پراکنده برخی مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی در خصوص ضرورت آغاز جنگی جدید علیه نوار غزه در رسانههای مختلف و انتشار اخبار متعدد از وجود شبح جنگی جدید علیه نوار غزه، بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی میگویند که تجزیه و تحلیلها و اخبار لو رفته از نهادهای امنیتی در تل آویو نشان میدهد که رژیم اشغالگر از چندین مشکل شدید در مواجهه با حماس رنج می برد و به همین دلیل نیز بعید است تا زمانی که راهی برای این مشکلات نیابد، به ماجراجویی جدید علیه نوار غزه دست بزند.

ایزدی این اقدام و ادعا را نمایشی و نوعی عملیات روانی ارزیابی کرد و گفت: دلیل نمایشی بودن آن از یک طرف استفاده از گزینه دیپلماسی و از طرف دیگر ترور دانشمندان هستهای و انفجار مراکز هستهای است. در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده است: «اگر خدای ناکرده، آقای السنوار ترور شود، مقاومت متوقف نخواهد شد و احتمالا شعله جنگ «سیف القدس» دوم را برخواهد افروخت.

عضو شورای عالی اصلاح طلبان درباره نخستین جلسه سال ۹۸ شورای عالی اصلاحطلبان و گزارش کمیته سیاسی مبنی بر سرخوردگی طرفداران دولت از عملکرد گفت: کارگروه سیاسی یک بحثی بین خودشان داشتند و جمعبندی را در شورای عالی مطرح کردند که به هر حال این در آنجا به بحث گذاشته میشد و در همان جلسه هم نظراتی مطرح شد و قرار شد که پیشنهاداتی که آنها دادند نیز به رأی گذاشته شود.

یکوقت بین دو دولت سوء تفاهم هست، خب با مذاکره حل میشود؛ یکوقت اختلاف سر یک منطقهی ارضی است، مثلاً فرض کنید که این قسمتِ مرز این قدرش مال من است، این قدرش مال تو است، خب این را با مذاکره میتوانند حل کنند، پنجاه پنجاه تمامش کنند؛ اینجا مسئله پنجاه پنجاه نیست؛ مسئلهی اصل موجودیّت جمهوری اسلامی است و با مذاکره حل نمیشود، با رابطه حل نمیشود؛ این تصوّر، تصوّر درستی نیست.

هرگز موضع گیری شیخ زاید در سال۱۹۷۳ و در طول جنگ اعراب یا دشمن صهیونیستی را فراموش نمی کنیم که گفت نفت عرب گران تر از خون عرب نیست. ناامیدی از بهار پراگ صدها هزار تن از شهروندان چکسلواکی را روانه کشورهای غربی کرد.

با روی کار آمدن نفتالی بنت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی پیامی ضمن تبریک تصدی پست جدید از سوی او روابط دوستانه میان اسرائیل و روسیه را روابطی سنتی دانسته و اظهار کرد که گسترش روابط دوجانبه بدون شک منافع هر دو ملت را تأمین کرده و در راستای مسیر تقویت صلح، امنیت و ثبات در خاورمیانه خواهد بود.

او ضمن برشمردن دستاوردهای دولتش از جمله مسئله قدس، رابطه با آمریکا و روابط با کشورهای عربی به هماهنگی اش با روسیه برای مقابله با ایران در سوریه اشاره کرده و آن را در شمار دستاوردهای خود برشمرد. به گزارش مشرق، روزنامه فلسطینی القدس اعلام کرد، سلام الزواوی با ادای سوگند در مقابل محمود عباس رسما سفیر دولت فلسطین در جمهوری اسلامی ایران شد.

زیرا در آخرین دور نبرد در ماه می گذشته ، مقاومت فلسطین در نوار غزه موفق شد در شمار موشکهای شلیکی رکورد بزند. اما اگر نتانیاهو در قدرت بود به افزایش تنشها از سوی نوار غزه به شکل مختلفی به دور از پیامدهای سیاسی پاسخ میداد و حساسیت هرگونه سفری به آمریکا را در نظر نمیگرفت و به زخمی شدن سرباز ما در مرز غزه پاسخ میداد.

رئالیستها به این موضوع توجه دارند که هر کشوری منافع ملی خود را براساس مؤلفههای مربوط به «قدرت ملی» و میزان قدرتی که دارد، تعریف میکند. به گزارش مشرق، «دیوید بیتان» عضو کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) از حزب لیکود اخیرا گفته که به هر قیمتی که شده میبایست، «یحیی السنوار» رهبر جنبش مقاومت حماس در نوار غزه ترور شود.

مشکل نخست و شاید مهمترین آن، اعتراف اسرائیل به عدم توانایی ارتش در حمله زمینی به نوار غزه است. یک روزنامه عربی با انتشار یادداشتی به بررسی چرایی تمرکز تلآویو بر ترور رهبر حماس در غزه و هزینههای مادی، جانی و معنوی چنین تروری برای رژیم صهیونیستی پرداخت. عبداللهیان در ادامه به موضوع روابط با اروپا پرداخت و ضمن تاکید بر فرصتهای اروپا و غرب در سیاست خارجی متوازن دولت جدید ابراز داشت: اروپا فقط تروئیکا نیست.

درحالیکه دو استراتژی امنیت ملی اوباما بر همکاری با متحدان و شرکای اقتصادی تاکید میکرد اما ترامپ بر شعار «ابتدا آمریکا» تاکید میکند. استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه کشورهای غربی در استفاده از ابزار نظامی محدودیت دارند، گفت: آنها در عمل توانایی رسیدن به اهداف خود را با استفاده از گزینه نظامی ندارند.

شواهد و قرائن حاکی از آن هستند که بحرین نیز تصمیم خود برای علنی سازی روابط و امضای توافقنامه صلح با رژیم صهیونیستی را گرفته است. نکته دیگری که در خصوص امضای توافقنامه صلح میان امارات و رژیم صهیونیستی حائز اهمیت به نظر میرسد، عنصر زمانی آن است. مسئله ای که نتانیاهو در سخنرانی پایانی خود نیز به آن اشاره کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبتهای خود مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هستهای را تبیین کرد و اظهار داشت: دولت سیزدهم مذاکره را یک ابزار موثر دیپلماسی میداند و ما به هیچ وجه از مذاکره فاصله نخواهیم گرفت. تلآویو در دهه ۱۸۸۰ میلادی، در مقابل شنزارهای خشک شهر یافا توسط یهودیان مهاجری ساختهشد که توانایی مالی زندگی در شهر عربنشین یافا را نداشتند.

تلآویو (به عبری: תל אביב-יפו) و (به عربی: تل الربيع) (تلفظ: تل آویو یافو به معنای «تپهٔ بهار») دومین شهر پرجمعیت اسرائیل است که در ساحل دریای مدیترانه واقع شده است.

تلآویو بزرگ شامل چندین شهر بهم پیوسته منجمله یافا (יפו)، رمت گن (רמת-גן)، پتح تیکوا (פתח-תקווה)، هد هشارون (הוד-השרון)، رمت هشارون (רמת-השרון)، گیواتائیم (גבעתיים) و چند شهر کوچک دیگر است. وی افزود، به عنوان مجری طرح، درصدد احداث بنای یادبودی برای قهرمانان جنگ با تروریستها در سوریه است و سردار سپهبد سلیمانی و دو ایرانی دیگر در بین این قهرمانان هستند.