پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت-اصلی/میادین نفت و گاز(آمار و اطلاعات)

بنابر اظهارات کارشناسان شرکت ملی نفت ایران، مخازن گازی ایران تا سال ۱۶۰۰ میتوانند قابل بهرهبرداری باشند. رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم گفت: براساس قانون بودجه ما اجازه تخصیص ارز ترجیحی در نیمه دوم سال را نداشتیم که این موضوع را خود شما تصویب کردید که تصمیم درستی نیز بود، زیرا تخصیص این ارز موجب خلق پول می شد و بخش قابل ملاحظه ای از تورم ۵۰ درصدی مربوط به این موضوع است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم تصریح کرد: پیش از این بسیاری از پایه های مالیاتی اخذ نمی شد که در بودجه سال آینده مقرر است از این پایه ها مالیات اخذ شود. وی با بیان اینکه ۲۰۰ همت برای صندوق های لشگری و کشوری و ۲۰۰ همت برای بازپرداخت اوراق و بدهی ها در سال آتی باید تامین شود، افزود: باید ۴۰۰ همت برای صندوق ها و بازپرداخت اوراق در نظر گرفت.

۱۷۵ همت فقط مربوط به سررسید اوراق است که پیش از این استفاده شده و ما باید آن را پرداخت کنیم. از سوی دیگر آن طور که مسئولان بارها اعلام کردهاند، در اصفهان و تهران نفت کوره سوزانده نمیشود و گوگرد در مرحله پاک است و مشکل اصلی، وجود ذرات معلق است. به صورت کلی، برای مثال، زمانی که دولت، به به ۳ شرکت متفاوت داروسازی، حق انحصاری تولید داروی کاهنده فشار خون را اعطا میکند، این امکان وجود دارد که این ۳ شرکت، ساختاری مشابه انحصار چند جانبه را به خود بگیرند.

در این صورت، ممکن است، کالاها و خدمات در قیمتی پایینتر از هزینه تولید به فروش برسند. میرکاظمی بیان کرد: اگر ارز ترجیحی را پرداخت کنیم بازار به همین روند ادامه پیدا خواهد کرد و اگر به خزانه واریز شود دیگر نمی توان ارز ترجیحی را پرداخت کند اما در چند سال گذشته به دلیل اینکه ارز نداشته بانک مرکزی به قیمت ۲۴ تا ۲۳ هزار تومان خریده و ۴۲۰۰ پرداخت کرده یعنی پایه پولی و هزینه ها را بالا برده است اما نمی توان این شرایط را ادامه داد لذا باید به یک تعادلی رسید.

از طرفی دیگر، کاهش دادن کیفیت محصول هزینه متوسط تولید را نیز کم خواهد کرد. به­طوری­که میانگین بالای قیمت انرژی باعث کاهش تقاضا و در نتیجه مصرف انرژی توسط بنگاهها می­شود، لذا رشد تولید و بهره­وری کاهش می­یابد. میرکاظمی با بیان اینکه تمام مالیات پیش بینی شده حدود ۴۵۰ همت است، گفت: برخی مطرح می کنند که علت رشد این میزان مالیات چیست؟ این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در هشت ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد درآمدهای مالیاتی کل سال محقق شده است و این به این معنی است که به احتمال زیاد تا پایان سال تمام درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده محقق خواهد شد، میگوید: درآمدهای مالیاتی از جمله معدود درآمدهایی ست که در این سالها همانگونه که در بودجه مصوب پیش بینی شده، محقق نیز شدهاست.

این بازار انحصار خرید تمام نیروی کار در شهر است. دلیل وجود انحصار چندجانبه در انواع بازار ها در اقتصاد چیست؟ دلیل تفاوت این آمارها چیست؟

ریشه در این است که ما یک مقدار ارز محدود داریم مثلا ۱۵ میلیارد دلار که باید با آن هم ارز ترجیحی بدهیم و هم باید بانک مرکزی آن را در نیمایی بفروشد و به حساب خزانه واریز کند که ما بتوانیم حقوق دهیم اما این دو را نمی تواند انجام دهد به همین دلیل ارز ترجیحی را می دهد یا به حساب خزانه واریز می کند و در نهایت در بازار ۲۳ تومان یا ۲۴ تومان خریداری می کند و ۴۲۰۰ به وزارت جهاد کشاورزی می دهد و این سبب می شود پایه پولی بالا برود و تورم خلق شود.

نخستین ریشه در منابع و مصارفی است که دولت آن را درست نبیند، در واقع مصارف را بدون وجود داشتن منابعی بالا ببرد و مجبور به استقراض شود که ما این را در بودجه ۱۴۰۱ خط قرمز خود دانسته ایم یعنی خلق پول و استقراض از بانک مرکزی خط قرمز ما شده است. فروش نفت در بودجه سال آینده با رشد ۵/ ۸درصدی نسبت به امسال مواجه شده است. ما باید در سال آینده این بحث را مدیریت کنیم، زیرا با این روند نمی توانیم ادامه دهیم.

شاید زمان آن فرا رسیده تا با در نظر گرفتن واقعیات موجود به بحث تجارت انرژی نگاه کرد و برخی نگاههای بدبینانه نسبت به اموری مانند واردات گاز و انرژی را کنار گذاشت تا فرصت افزایش تجارت در منطقه از دست نرود. بعضی از بنگاههای اقتصادی دیگر، مانند پیرایشگاهی که به آن مراجعه میکنید، کوچک هستند، نیروی کار کمتری دارند و امکان دارد توسط یک فرد یا یک خانواده اداره شوند.

شرکتهای موجود در بازار انحصار چندجانبه را با وابستگی میان تصمیمات مختلف آنها مانند میزان تولید، قیمت، تبلیغات و موارد مشابه با تصمیمات شرکتهای دیگر، میشناسند.

از سوی دیگر، استرالیا نیز قرارداد همکاری ایالت ویکتوریا و چین را بهصورت یکجانبه فسخ کرد و در کمپین فشار روزافزون آمریکا بر چین، کلیدیترین نقش را ایفا میکند و بهنوعی مهمترین مهره برای پروژه مهار چین محسوب میشود. وی تصریح میکند: در اروپا از ذغالسنگ که آلودهترین سوخت جهان است به عنوان منبع تأمین انرژی در نیروگاهها استفاده میشود اما آنها توانستهاند با استفاده از تکنولوژی و برخی تدابیر، آلایندگی آن را کاهش دهند که از جمله آن به انواع فیلترهای تصفیه کننده میتوان اشاره کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال آینده در کشور ۶۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می شود، گفت: کل درآمد نفتی ما ۲۶ میلیارد دلار است که صرفا ۶۲.۵ درصد آن را می توانیم تبدیل و استفاده کنیم. قبلا خام فروشی هم از مالیات معاف بود ولی در حال حاضر خام فروشی شامل مالیات میشود و این موضوع در بودجه سال آینده که دولت جدید تدوین کرده کاملا رویکرد دولت سیزدهم را در حوزه تجارت خارجی مشخص میکند.

اما در واکنش به این اظهارات رئیسجمهور، عبدالناصر همتی رئیساسبق بانک مرکزی ایران، نقش دولت سیزدهم در بیاثر کردن تحریم را بیتاثیر خواند و اظهار داشت: خبر افزایش ۴۰ درصدی ارزش صادرات نفت ایران خبری امیدبخش و در جهت کاهش تاثیر تحریمهای ظالمانه بر بودجه و اقتصاد کشور، موثر است، اما نکته مهم این است که قیمت جهانی نفت و فرآوردههای نفتی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.