ویژگیها و شاخصهای سیاست خارجی – روزنامه افغانستان

با استقلال تدریجی افغانستان در اوایل قرن بیستم، رقابت بین روس و انگلیس برای دسترسی به آب های آزاد و ایجاد منطقه حائل ایجاد شد. بعد از بیش از 30 سال قطع رابطه ایران و آمریکا و نداشتن سفارت در ایران، دولت اوباما برای اهداف دیپلماسی خود به ایجاد سفارت مجازی اقدام کرد و تلاش دارد تا از طریق این سایت و تاثیرگذاری بر مردم ایران سیاستهای جمهوری اسلامی ایران را متاثرکند.

Sherman, 2011:53) کاملا روشن است که در کنار سایر سیاست های ایالات متحده که جنبه سخت افزاری دارد این بعد نرم افزاری و مجازی دیپلماسی عمومی است که جایگاه خود را در اصول سیاستهای آمریکا حفظ کرده و محوریت دارد.

حجتالاسلام سیدرضا اکرمی، با اشاره به سخنان محمدباقر نوبخت مبنی بر تشکیل اتاق فکر علیه دولت افزود: در جامعه امروز ما حتماً چنین مواردی وجود دارد و تا زمانی که تخرب و تشکل در کشورمان قانونمند و زمینهای رشد احزاب فراهم نشود، تشکیل چنین اتاق فکرهایی هم طبیعی خواهد بود.

هرچند ایران ابتدا با خویشتنداری واکنش نشان داد، پس از مدتی غنی سازی اورانیوم خود را به حدی افزایش داد که اکنون میتواند ظرف چند هفته -نه یکسال، زمان گریز هستهای که از طریق برجام فراهم شده بود- ماده رده تسلیحاتی کافی برای یک یا چند بمب را داشته باشد.

البته واسطه­گری مرسی در جریان مذاکرات آتش­بس بین حماس و اسرائیل پس از یک هفته جنگ، باعث شد نگرانی آمریکا کاهش یابد و هیلاری کلینتون اعلام کند: «حکومت جدید مصر، مسئولیت پذیری و قدرت رهبری که این کشور را قطب ثبات و صلح منطقه­ای ساخته بود، حفظ کرد»(Clinton, 2012: 1) ؛ البته ایالات متحده در یک دید کلی، اخوان المسلمین را جریان اسلام­گرای مخالف اهداف خود می­دانست، اما به علت ترسِ از دست دادن اعتبار، سعی می­کرد از دخالت مستقیم در کلیه حوادث تحولات عربی – مگر زمانی که به طور مستقیم منافع حیاتی­اش به خطر بیفتد – خودداری کند؛ هرچند اصولاً آمریکا و اروپا اهرم قدرتی به­جز دخالت غیر مستقیم نداشتند.

سفارت مجازی به معنای راهی برای دسترسی مردم ایران در یک مسیر مستقیم به اطلاعات درمورد آمریکاست.در سایت سفارت مجازی هیلاری کلینتون دعوت میکند تا مردم دائم با این سایت در ارتباط باشند وآنها را درYouTube , Facebook, tweeter و وبلاگ دنبال کنند. دیپلماسی عمومی آمریکا روش خود را اینگونه رقم زده است که نظر مخاطب را به اشکال مختلف میگیرند ولی حاضر نیستند بر اساس اطلاعات بدست آمده از مخاطب روش و نظر خود را تغییر دهند.

وهمچنین مطبوعات، اطلاعات و اخبار اشاره کرد. پلیس فرانسه دیروز اعلام کرد این ایستگاه را به خاطر اطلاع یافتن از تهدید امنیتی تخلیه کرده است. به اضافه این امر که زمانی این جریان عظیم تبلیغات موفق خواهد بود که کاربست های اعتقادی به حاکمیت کاملا تضعیف و یا قطع شده باشد که این امر در مورد شوروی سابق کاملا صادق بود و به نتیجه رسید.

واقعیتی که پیش فرضهای ارتباطی را ادا نمیکند و در واقع دیپلماسی عمومی ایالات متحده امریکا در همین چارچوب قابل تفسیر است چرا که عدم تقارن و جریان نابرابر وعدم صداقت را میتوان در مصادیق آن مشاهده کرد.باید اذعان داشت علیرغم همه تلاشهای صورت گرفته و در حال انجام توسط ایالات متحده در چارجوب دیپلماسی عمومی در قبال جمهوری اسلامی ایران بخصوص بعد از روی کار آمدن اوباما در ژوئن 2009بدلیل حجم زیادی از تناقضات رفتاری این کشور در عرصه بین المللی بطور عام و در قبال ملت ایران بطور خاص، ایجاد جریان کاملا یکسویه اطلاعاتی بدون توجه به بازخورد و نظر مردم ایرانوهمچنین وجود کاربست ها و حلقه های اتصال قوی بین مردم و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران چه از منظر ملی و چه از منظر اعتقادی شاهد ناکامی جریان دیپلماسی عمومی در جمهوری اسلامی ایران بوده ایم.

به خاطر اینکه یک جریان نابرابر ارتباطی بین مشارکت کنندگان برقرار میشود، کنش استراتژیک ، ناکامی کنشگر را برای روبرو شدن با پیش انگارههای ارتباطی پایهای و اساسی مخفی میدارد.

رسوایی بزرگ فرزند ملکه انگلیس و خلع شدن از تمامی عناوین! طبیعی است که رقابتهای سیاسی همواره تنشزاست، بهخصوص در کشوری که سابقه مدیریت داخلی نداشته است و سابقه مدیریت داخلی عمدتا در اختیار نیروهای تسلط یافته بر کشور که از طریق کودتا توانستند بر نظام سیاسی غلبه پیدا کنند، بوده است.

بنابر این ملحوظ کشورها باید تلاش کنند، موقعیت جغرافیایی خود را در طرح ریزی سیاست خارجی از نظر دور ندارند و معطوف به آن به بازی بین اللمللی خود ادامه دهد. به گزارش اقتصادآنلاین، هیات تحریریه این روزنامه در مقالهای نوشتهاند: طرح جامع اقدام مشترک که عموماً از آن با عنوان توافق هستهای ایران یاد میشود و در اواسط ژوئیه ۲۰۱۵ اعلام شد، نه به عنوان راهحلی دائمی برای حرکت جمهوری اسلامی ایران به سمت سلاح اتمی بلکه به عنوان اقدامی در جهت فرصت ایجاد کردن برای یافتن راه حل (قطعی)، معقول به نظر میرسید.

این معیار گسترهای از یک تا هفت را شامل میشود که عدد یک نشاندهنده بسیار آزاد و عدد هفت برعکس آن، نشان از حداقل آزادی درآن منطقه یا کشور دارد.این سایت که توسط خانه آزادی راه اندازی شده است به عنوان یک سایت و مجله مجازی مجموعه ای است که تلاش دارد تا مردم ایران را بر اساس شعارشان به سمت دمکراسی و آزادی ببرد.شکل آنلاین خانه آزادی برای دمکراسی و حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است که بخصوص حوادث بعد از انتخابات در ایران را پوشش می داد.گذار با شعار چشم اندازی برای حقوق بشر و دمکراسی در ایران شروع میشود و با بخش های مقاله،گفتگو وبحث آزاد و حقوق بشر تحت عنوان رسمی زیر مجموعه خانه آزادیFreedom house به فعالیت در حوزه دیپلماسی عمومی در ارتباط با مردم ایران میپردازد.گذار تلاش دارد تا با بیان موضوعاتی نظیر حقوق زنان،کارگران،اقلیت ها،مسئاله سکولاریزم و فدرالیسم،جایگاه و آینده جنبش سبز،حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال ببرد.

این سازمان توسط وندل ویلکی در سال ۱۹۴۱ در واشینگتن بنیان گذاشته شد و خود را به عنوان «بازگوکننده ندای راستین دمکراسی وآزادی درکل جهان» معرفی کرده است.ازسال ۱۹۷۲ خانه آزادی سالیانه گزارشاتی را منتشر میکند که حاکی از میزان آزادی و رعایت دمکراسی در سرتاسر جهان و کشورهایی که آزادی و دمکراسی را منکر میشوند، دارد.

از دیگر سازمانهای فعال میتوان به خانه آزادی اشاره کرد.این سازمان هم بیش از 86 درصد از بودجه خویش را از طریق کنگره تامین میکند و الباقی آن از منابع دیگر مانند بنیاد برادلی، بنیاد اسمیت ریچاردسن، دولت آلمان و دیگر موسسات و دولتها تامین میشود. کنش معطوف به تفاهم که بدان “کنش ارتباطی” یا کنش تعاملی یا متقابل و عمل تفاهمی نیز گفته شده است، برخلاف کنش هدفدار که معطوف به یک هدف بود، دستیابی به تفاهم ارتباطی را دنبال میکند.

بعضی میگویند آقا ما گزارشها را که میخوانیم؛ نه، گزارش خواندن فرق میکند با رفتن. بر اساس این گزارش یکی از این مقامها این مساله را “99.9 درصد حتمی” دانسته و یک مقام دیگر نیز آن را “دلیل احتمالی” توصیف کرده است. همه صاحبنظران نیز بر این مسئله واقفند که دشمن سرمایهگذاری جدی روی بحث اقتصاد کرده است که بتواند از آن نتیجه ببرد.

طبق آمارهای رسمی وزارت صنعت، در سال 84 بیش از 960 هزار خودرو در کشور تولید شد در سال های پس از 84 هم رشد تولید خودرو آهنگ قبلی خود را پیش گرفت و افزایش تولید را تجربه کرد اما در طول دو سال اخیر این صنعت با بحران مواجه شد تا جایی که میزان تولید خودرو در سال گذشته به 920 هزار دستگاه رسید که کمتر از تولید آن ها در سال 84 است.

این بدان معناست که عادی سازی روابط امارات با صهیونیستها از سالها پیش آغاز شده است و اتفاقی که هم اکنون رخ داده، علنی سازیِ این عادی سازی روابط بوده است. البته رئیسی دوست ندارد این حمایت علنی باشد. شواهد نیز حاکی از فعالیت آمریکا در حوزه دیپلماسی عمومی علیه جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه ای و بین المللی از طریق تهدید سازی مجازی جمهوری اسلامی ایران و در سطح داخلی از طریق باورسازی سیاسی و فرهنگی است.(izadi,2011:12) هدف آمریکا از پیگیری چنین فرایندی ،حداقل سازی انسجام سیاسی – اجتماعی و بی ثبات سازی از درون و به کار گیری فشار از بیرون است و بدین ترتیب بستر سازی لازم به منظور اجرای سیاست براندازانه از نوع نرم و به عنوان هدف اولیه و از نوع سخت به عنوان هدف نهایی را به انجام رساند (سلیمانی،1390 18:).سیمون هرش روزنامه نگار مجله نیویورکر اعلام کرد که در سال 2010 آمریکا بالغ بر 600 میلیون دلار هزینه های غیر علنی در خصوص جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران داشته است.جنگ روانی آمریکا در سطوح منطقه ای ،بین المللی و داخلی از طریق مدیریت ادراک زمینه ساز سیاست براندازانه نرم و سخت علیه جمهوری اسلامی است.

اوباما و دولت آمریکا پس از حوادث مربوط به انتخابات سال 1388 دیپلماسی عمومی خود را در قبال ایران تقویت کردند و علاوه بر اینکه میزبان تعدادی از ایرانیان مهاجر شدند، همواره بدنبال جذب نیروهای فکری در داخل ایران هستند تا از مخالفت هایی که با دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور وجود داردبهره برداری کرده و مدیریتی از راه دور داشته باشند.(Mike, 2010: 45) دولت اوباما برای تسخیر قلب ها و ذهن های جمهوری اسلامی ایرانیان از هیچ اقدامی دریغ نکرده و از ابزارهایی نظیر سایت ها، سفارتخانه مجازی،شبکه های اجتماعی نظیر Facebook, tweeter, YouTube وشبکه های تلویزینی متعدد بهره گرفته است(مرکز دیپلماسی عمومی کالیفرنیا،2011:12).

سیاست دولت ها اصولاً یا به امور داخلی مربوط می شود یا به امور بین المللی؛اصطلاح سیاست خارجی در مقابل امور داخلی به کار می رود. روزنامه ایران: در بررسی جریان تحولات جهانی به ویژه آنچه که در سال ۲۰۲۱ گذشت بی شک پرداختن به مسائل آمریکا از منظر و حوزه سیاست خارجی این کشور، از جایگاه و اهمیت ویژهای برخوردار است، چرا که اگر نگوییم تحولات ایالات متحده و نگاه این کشور در مقوله سیاست خارجی مهمترین پارامتر در تعیین سمت و سوی بسیاری تحولات جهانی است، یقینا این مهم یکی از اصلی ترین پارامترها در تبیین و تعریف تحولات است.