نحوه محاسبه سود وام های بانکی – سیدرضا بازیار

در یک رالی صعودی همیشه باید خریدار پرقدرت حضور داشته باشد، در حالی که سال ۹۲ حقوقیها به شکل سهمگینی سهام میفروختند، در نتیجه توازن عرضه و تقاضا در بازار به هم خورد. نقدينگي كه بخش عمدهاي از آن توسط افراد غيرحرفهاي يا همان مردم عادی و از طريق صندوقهاي سرمايهگذاري وارد بورس شده بود.مردم عادي که پس از فروکش كردن تلاطم ارزي 91-90 و كاهش چشمگير قيمت طلا، سكه، ارز و ركود مسكن جايي را غير از بورس براي سرمايهگذاري پيدا نكرده بودند به سرعت به بازار سرمايه آمدند و بازدهي اغواكننده صندوقهاي سرمايهگذاري كه تا همين چندي پيش حتي تا مرز 200 درصد هم پيش رفته بود، خيلي از مردم را به سمت اين نهادهاي مالي كشاند. مردم باید بدانند که انتخاب بایدن یا ترامپ در درازمدت هیچ تاثیری بر اقتصاد بیمار ایران نخواهد داشت و علاج این بیمار بیرمق را باید در داخل کشور جستجو کرد. شرایط وام خرید مسکن خانه اولیها به این صورت است که متقاضیان، طبیعتاً پیش از هرچیز باید در بانک مسکن سپردهگذاری کنند. وی اعلام کرد: بر اساس جمع بندی صورت گرفته در جلسه مقرر شد، از ابتدای بهمن ماه، شاهد پرداخت وام به کارمندان، بر اساس اعتبار سنجی شبکه بانکی و نیز تعهدات ذیحسابیها باشیم.

همچنین فرصت بازدید برای متقاضیان فراهم میشود و این زمان اطلاعرسانی میشود و به صورت آزاد همه میتوانند به صورت حراج ورود کنند. احمدی تصریح کرد: تمامی این تلاشها در بازار بورس به علاوه ایجاد امکان فروش سهام عدالت و شایعه اجرایی شدن اعمال مالیات بر عایدی در بورس موجب شد که ضربات سختی به بازار وارد شود. در اثر این تبلیغات خیل عظیمی از هموطنان به شکل هیجانی وارد این بازار تخصصی شدند و ارزش بازار را به شکل بیسابقه رشد دادند. درصورتیکه تابهحال معاملههای خوبی انجام ندادهاید و یک احساس از عدم پایداری دارید، میتوانید با انجام خریدوفروش در بازار سازمان بورس ایران، تمامی مشکلات پیشآمده را حلوفصل کنید. احمدی در خصوص دلایل افت بازار سرمایه عنوان کرد: در تمام بازارها بعد از هر رشد، اصلاح بازار و ریزش قیمتی اتفاق میافتد به ویژه وقتی قیمتها به اعداد رُند میرسند. یک کارشناس بانکداری اختصاصی به عنوان یک مشاور قابل اعتماد مانند حسابداران و وکلا به مشتریان خود خدمات منحصر به فردی ارائه میدهد، وی به عنوان یک شریک، با مشتریان خود ارتباط بلند مدت برقرار کرده و همواره به مشتریان خود در طول زندگیشان مشاوره میدهد.

حداقل مدت سپردهگذاری یک ماه است و بانک هم به شما ماهیانه ۱۰درصد سود میدهد. این استراتژی به ما نشان میدهد که ما به دنبال چه چیزی هستیم. همچنین با توجه به آیات قرآنی انسان باید به دنبال شناختی کامل نسبت به امور و منابع دنیا باشد و راه درست و مناسب استفاده از آنها را بیاموزد. دلايل رفتار عجيب بورس در ماه گذشته را ميتوان از زواياي مختلف بررسي كرد. اما دليل رشد عجيب قيمت سهام در بورس را بيش از هر چيز ميتوان به جريان نقدينگي وارد شده به بازار سهام نسبت داد؛ جريان نقدينگي كه به راحتي توانست حتي سهام شركتهايي كه فاقد پيشبيني سود یا همان «EPS» بودند را تحت تاثير قرار دهد.حال به نظر ميرسد اين جريان نقدينگي با سرعت قابل اعتنايي در حال خروج از بازار سرمايه است؟ در اين مكانيزم مدير صندوق كه اصطلاحا كارگزار يا حرفه ای بازار سرمايه است، با سرمايه اين سرمايهگذاران به خريد و فروش سهم در بورس و فرابورس ميپردازد.خريد و فروشهاي مدير صندوق هم تاثير خود را در ارزش هر واحد صندوق سرمايهگذاري ميگذارد، اتفاقي كه موجب شده ارزش هر واحد صندوقهاي حاضر در بازار از پايه يك ميليون ريال، در زمان پیک بازار به حتي 15 ميليون ريال هم در برخي از صندوقهاي بزرگ و داراي قدمت چند ساله برسد.

رشد پیدا کرده و حتی به قیمت محصولات و خدمات آنها افزوده میشود، در نتیجه سودآوری آنها افزایش یافته و موجب بالا رفتن قیمت سهام در بازار سرمایه میشود. وی افزود: حرکت دومی که در آن زمان انجام گرفت، افزایش نرخ خوراک پتروشیمیها از ۷ به ۱۳ سنت در بودجه سال ۹۳ بود که تاثیر مستقیمی بر سودآوری شرکتهای شاخصساز و غولپیکر بورس یعنی پتروشیمیها گذاشت و این شرکتها را به صفهای فروش میلیونی و میلیاردی کشاند که متعاقب آن شاخص کل بیش از پیش ریزشی شد. وی اظهار کرد: گام دوم اقدام به دستوری کردن نرخ محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا بود که این اقدام باعث کاهش سودآوری این شرکتها میشد اما این کار تاکنون با شکست مواجه شده است. وی بیان کرد: متاسفانه این روزها هیچ کدام از این کارها در بازار انجام نمیشود، در حالی که در روزهای رشد بازار این قانون اجرا میشد. در سمت مقابل جدول اما بیشتر نمادهای بازار پایهای به چشم میخورند. اما چرا بازار سرمايه پس از رشد سنگين سال طلايي 92 يكباره منفي شده، چرا سرمايهگذاران صفنشين نمادهاي بزرگ و كوچك بورس و فرابورس ناگهان پشت صفهاي خريد را خالي كردند؟ اگر مشتری فرمول محاسبه را بخواهد متصدی وام می گوید : “سیستم خودش وام متعلق به صاحب حساب را محاسبه می نماید”.