مرکز پژوهشها – واکاوی استراتژی دولت اوباما در قبال ایران براساس اسناد ویکی لیکس [1]

وی در این مرحله با نتیجه ۵ بر دو مغلوب داویت اواسپیان از ارمنستان شد و به دیدار رده بندی رفت. ترامپ در توییتر خود نوشت که امروز با «چارلز شومر» رهبر اقلیت مجلس سنا و «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان دیدار میکند، اما اضافه کرد که به نتیجه مذاکرات با این دو نفر، خوشبین نیست. حمایت نمایندههای کنگره آمریکا از گروهک منافقین در حالی ادامه دارد که حتی گزارشهای رسمی در داخل آمریکا بر حمایت حداقلی از این گروه در داخل ایران اذعان میکنند.

جو بایدن افزود که اقتصاد روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین با تحریمهای «شدید» و بیسابقهای روبرو خواهد شد. وی با این حال افزود: من هنوز معتقدم که پاسخهای بیشتری لازم است، به همین دلیل معتقدم که بازرس کل باید در خصوص این پرونده و سایر مواردی که نشان میدهد یک رئیس جمهور فاسد قانون را دستاویز اهداف شخصی برای حمله به دیگران قرار داده است، تحقیق و بررسی کند.

همه مسئولان دولت فدرال از جمله شخص رئیس جمهور باید کلیه تراکنشهای مالی خود را افشا کنند. در خاتمه این گزارش آمده است، ایرانیها باید قبل از عملیاتی شدن «سوخو ۳۵»، آموزشهای فراوانی را روی آنها انجام دهند اما این جنگنده در نهایت باید تا زمان فروش وارد خدمت در ایران شود. چندی قبل اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» به گمانهزنی در زمینه نوع خریدهای تسلیحاتی ایران از روسیه پرداخت و نوشت، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا بر این باور است که ایران مایل به خرید جنگندههای «سوخو ۳۰»، جتهای آموزشی «یاک ۱۳۰»، تانکهای «تی ۹۰»، سامانههای دفاع موشکی زمین به هوای «اس ۴۰۰» و سامانههای موشکی متحرک دفاع ساحلی «کا ۳۰۰ باستیون» است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور قرار است با استفاده از ۴ فروند هواپیمای ترابری نظامی، بیش از ۵۰۰ نفر را از افغانستان تخلیه کند. وزارت دفاع روسیه ساعاتی پیش در بیانیه ای گفت: در ۲۵ آگوست (امروز) با دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، ژنرال «سرگئی شویگو» وزیر دفاع، عملیات تخلیه بیش از ۵۰۰ تبعه روسیه، اتباع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) (بلاروس، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان) و همچنین اتباع اوکراین را از خاک افغانستان با هواپیمای ترابری نظامی، سازماندهی کرد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، این رزمایش در خاک تاجیکستان به مدت یک ماه برگزار خواهد شد و طی آن پایگاه نظامی مسکو در این کشور نیز تقویت می شود. به گفته نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا شمار موارد نقض آتشبس طی ماه جاری میلادی به طور میانگین پنج برابر بیشتر از موارد مشابه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخیرا میکو کینونن، نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد، هیاتهای مذاکرهکننده از روسیه و اوکراین از «عزم راسخ» خود برای «تقویت» توافقنامه آتشبس ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی خبر دادند. پرایس خاطر نشان کرد: ایالات متحده آمریکا از اعلامیه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد “عزم قوی” نیروهای دولتی اوکراین و نیروهای تحت رهبری روسیه در شرق اوکراین برای پایبندی کامل به تدابیر تقویت کننده توافقنامه آتش بس ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۰ استقبال میکند.

پرایس درخواست واشنگتن از مسکو را برای عقب بردن نیروهای خود از مناطق مجاور مرز با اوکراین تکرار کرده و اظهار داشت: ما همچنان از دولت روسیه می خواهیم که تعهدات خود طبق توافقنامه مینسک برای عقب بردن نیروها و تسلیحاتش از خط تماس در شرق اوکراین و همچنین عقب بردن نیروهایی که در امتداد مرزهای اوکراین تجمیع کرده و همچنین برای پایان دادن به لفاظی های تهاجمی و تهدیدآمیزش عمل کند.

بنا بر گزارشها، این دو کاروان در مناطق «السماوه» (مرکز استان المثنی) و «الیوسفیه» (بغداد) مورد هدف بمبهای کنار جادهای قرار گرفتند. افزون بر این، آنگونه که در گزارشهای رسمی و نیمهرسمی آمد، در اجلاس امسال سازمان همکاری شانگهای نیز همچون سالهای پیش، مخالفت دوشنبه با عضویت ایران بود که سبب شد، این موضوع در دستور کار اجلاس قرار نگیرد؛ بنابراین، نگاهی به زمینهها و عوامل سردی روابط میان دو کشور و راههای برونرفت از وضعیت موجود ضروری به نظر میرسد.

برخلاف جهانبینی مادی که تنها نگاه مادی دارد و به عقل بشر اکتفا میکند، در نگرش توحیدی، انسانها برای تمییز مسیر حق از باطل و تنظیم روابط فردی و اجتماعی خود نیازمند به وحی نیز میباشند. برای همین امروز به اینجا آمده ام تا بتوانم با کمک شما در راستای احیای روابط دو کشور راهکارهایی را اتخاذ و دنبال کنم.

با این حال درگیریهای پراکنده بین جداییطلبان مورد حمایت روسیه و نظامیان اوکراین در شرق این کشور همچنان منجر به تلفاتی در میان غیرنظامیان و نیروهای دو طرف میشود. او همچنین گفت که بر این باور است که ولادیمیر پوتین، رئیسجمهوری روسیه به دنبال «جنگ در مقیاس بزرگ» نیست. در این فصل تلاش خواهیم کرد که به بیان مسئله و مهمترین موضوع آن یعنی چرایی و چگونگی تغییر رویکرد امریکا در دوران باراک اوباما در قبال ایران، با تاکید بر مؤلفه های قدرت هوشمند بپردازیم، همچنین تلاش خواهیم کرد با بیان ضرورت پژوهش و پیشینه تحقق، مسیر را برای ورود به مباحث اصلی هموار کنیم.

همچنین براساس دادههای مرکز آمار ایران ضریب جینی که پس از اجرای طرح هدفمندسازی یارانهها و پرداخت یارانه نقدی این شاخص تا سال ۱۳۹۲ به ۳۶۵۰ ده هزارم (۰.۳۶۵۰) تقلیل پیدا کرد و بهترین مقدار عددی شاخص طی شش دهه اخیر بوده است. وزارت خارجه آمریکا افزوده است که این اقدام به صلاحدید سیاسی با در نظر گرفتن اهداف مزبور صادر شده و نه بر اساس تعهد یا به عنوان بخشی از یک توافق قبلی.

بنابراین ۱۵ فروند از این نوع جنگندهها که اینک آماده شده ممکن است تا اوایل سال آینده میلادی بر اساس قرارداد دوجانبه عازم ایران شود. مسکو توافقی با این کشورها امضاء کرده که بر اساس آن استقرار نظامیان خارجی در قلمروی یک کشور عضو باید مورد تایید همه اعضای سازمان قرار بگیرد. آمریکا تنها کشور غربی نیست که طی سالهای گذشته با ظهور جریانهای افراطی و تابوشکن روبرو شده است.

طی همین مدت، چند توافقنامه همکاریهای اقتصادی، فرهنگی و گردشگری میان دو طرف به امضاء رسید و خط مستقیم پروازی تل آویو را به رباط وصل کرد. شاید هم، هرنوع بی ثباتی در این کشورها مترادف دورانی است که در آن دیوارهای کمونیسم در کشورهای اروپای شرقی همچون مهره های دومینو یکی پس از دیگری افتادند تا سرانجام نوبت به خود مسکو رسید.

ما امیدواریم که صلح ناشی از آن فضای دیپلماتیک لازم را برای تنش زدایی منطقه ای ایجاد کرده و فضای مثبتی را برای گفتگوهای بیشتر فراهم آورد. این کارشناس مسائل آمریکا افزود: در حالی که دولتهایی مانند دولت باراک اوباما و حتی جورج بوش معتقد بودند که برای حفظ ابرقدرتی و موقعیت جهان و تهدیدات جهانی، آمریکا مجبور است از جیب خودش خرج و این بها را برای حفظ صلح پرداخت کند، اما دولت ترامپ معتقد بود که این امر ضرورتی ندارد و اگر این روند ادامه یابد، آمریکا از درون دچار فرسودگی میشود و منابع مالی آن بیدلیل هدر میرود و این رقبا و متحدین هستند که بیدلیل سود میکنند و در درازمدت آمریکا را به سمت تضعیف سوق میدهند.

در این میان دو مقام در حال تکرار نقش هایی هستند که قبلاً بر عهده داشتند. معظمی اظهار داشت: تجارت گاز یک موضوع دو بعدی است و علاوه بر اینکه منجر به افزایش درآمد ارزی میشود، قدرت چانهزنی کشورها در صحنه سیاسی بینالمللی را نیز افزایش میدهد و به نوعی همگرایی و وابستگی سیاسی متقابل را نیز به همراه دارد.