سیاست خارجی افغانستان بس از طالبان

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ینی شفق، وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین امروز (یکشنبه) اعلام کرد رژیم صیهونیستی با حمایت از حملات نظامیان و شهرکنشینان صهیونیست به مردم فلسطین در اراضی اشغالی در حال جایگزینی راه حل مسالمتآمیز دو دولتی شدن با یک رژیم آپارتایدی است.

گفتم نگران هستم، خیلی ها به من می گویند مواظب 13 آبان باش انتخابات ریاست جمهوری است، خیلی ها به من می گویند مواظب فلان تاریخ باش ولی من وزیر اقتصاد هستم، نگرانی من این نیست که جار بزنم و اعلام نگرانی کنم، من را گذاشتند تا تدبیر به خرج دهم.

توصیه کردم؛ اینکه در خانه تان این و آن را دارید و آنها را بفروشید برای اینکه سهام بخرید، اینکار را نکنید و همه دارایی هایتان را در یک سبد نگذارید و حتی وقتی وارد بازار سرمایه هم شدید تمام دارایی هایتان را در یک سبد نگذارید و حتی بابت این توصیه مورد انتقاد قرار گرفتم چون معتقد بودند وزیر اقتصاد نباید چنین حرفی بزند.

وی با اشاره به عنوان سیاست خارجی دولت سیزدهم یعنی سیاست خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند ابراز داشت:ما تاکید داریم این پیام را به تمام جهان ارسال کنیم که سیاست خارجی ما مبنای متوازنی خواهد داشت و بر این مبنا یکی از اولویتهای اساسی ما، نگاه به همسایگان است. در ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور و یکی از بازیگران اصلی مذاکرات اولیه، در یک کنفرانس انرژی گفته: «به نظر میرسد مذاکرات هستهای، آنگونه که ما انتظارش را داریم، به نتیجه نهایی خواهد رسید».

همزمان، شولتز درحالی تلاش می کند تا خود را از زیر سایه آنگلا مرکل صدراعظم سابق آلمان بیرون بکشد که اختلافاتی با رئیس جمهور آمریکا دارد. عوامل دیگری هم بود، نگرانی هایی که تزریق می شد؛ من گزارشی جمع کرده بودم که یک جزوه حجیمی از اظهار نظرهای بیخود و بی مورد راجع به ترساندن حقیقی ها در بازار سرمایه شده بود.

بعد از گذشت پنج ماه در اوج نارضایتی مردم از طالبان به خاطر عدم امنیت، عدم کار، فقر ، بیکاری، گرسنگی و عدم تمویل طالبان از کشورهای که بالای آنها حساب باز کرده بودند اکنون کشورهای غربی به رهبری آمریکا در اسلو پایتخت نروژ طالبان را آورده اند که خوب لابراتوار نمایند تا ببینند که تب ناشی از غرور کاذب هنوز هم بالا است و یا به حالت عادی برگشته است.

یا جرأت در ایجاد تحول؛ حالت روحی این دولت این است که برای تحولآفرینی جرأت دارد و اقدام میکند. واقعیت این است که حسن روحانی، دولت را در بحران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دوره احمدی نژاد، تحویل گرفت. ورودی یعنی، به عنوان مثال اگر ما در سال 99 فرضا 10 میلیارد دلار از صادرات نفت ورودی داشتیم یعنی ارز قابل وصول شد، 20 درصد آن یعنی 2 میلیارد برای صندوق بود، ربطی به دوره من ندارد و در ۹۴ تصویب شده است، تنها کاری که من کردم این بود که ایستادم تا اجرایی شود.

می خواهم بگویم مجموعه عوامل اثر گذاشت که این اتفاق افتاد، یکی از نکات دیگر تحلیلی بود که یکسری درمورد انتخابات امریکا داشتند، یکی از اقتصاددان­هایی که طبق معمول وویس پر می کند و می فرستد در جمع بندی خیلی صریح گفته بود من به شما پیشنهاد می دهم از بورس بیرون بیایید یعنی مجموعه عوامل بوده وگرنه از لحاظ اقتصادی اتفاقی درون بورس نیفتاده بود و ما هم داشتیم سازماندهی می کردیم، بنگاه های خصوصی چقدر در صف بودند که ارز اولیه داشته باشند، عوامل روانی بود.

چون واقعا یکی از عوامل آن بود. به نظر من درمورد بازار کسانی که عوامل تشکیل نگرانی حقیقی ها بودند باید جواب دهند. مجموعه عوامل. هیچ موقع در بازار سرمایه تک عاملی نمی شود تحلیل کرد. مثلاً این روزها روی واردات واکسن مانور داده میشود، همه میدانند که واردات واکسن دارای مراحلی است و تا آن مراحل طی نمیشد امکان واردات واکسن وجود نداشت، اما برخی این روزها میگویند دولت قبل واردات واکسن را به FATF منوط کرده بود، در صورتی که همه میدانیم واردات واکسن و دارو هیچ ارتباطی با تحریمها و بحث پذیرش FATF ندارد!

در سال ۲۰۰۵ موشک ختس-۲ علیه موشک بالیستیک مشابه شهاب-۳ با موفقیت آزمایش شد، ولی هیچ گاه این سیستم ضد موشک علیه حمله موشکی در زمان جنگ، امتان خوبی از خود نشان نداد.

منابع خبری عبری زبان از شنیده شدن صدای انفجار در شهرهای یافا و تل آویو در سرزمینهای اشغالی خبر دادند. وی با بحث دکترین و تخصصی شدن کارمندان شروع به کار نمود و تغییرات اساسی در این وزارت ایجاد کرد. تصمیمی که عباس عراقچی، سخنگوی کنونی وزارت امور خارجه، مهر تائید بر آن زد.

آخر سال 98، 508 هزار بوده آن را ضربدر 3.8 برابر کنید و ببینید چقدر می شود. پس چرا شما روی نرخ سود بهینه بانکی اصرار داشتید و روی آن فشار می آوردید. متهم برای تحقیقات به ایلام منتقل شد اما از آنجایی که در قتل نقشی نداشت پس از چندین ماه حبس با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

بخاطر تقاضای بالای متقاضی ها بود که چقدر در فشار قرار داده بودند. باید با شاخص حرف بزنیم، وقتی سود بنگاه های بورسی 3.8 برابر برابر شده است برای چه ما باید دل حقیقی ها را خالی کنیم و آنها را از بازار بترسانیم اما من 2 میلیون را با روش دیگری پوشش می دادم؛ با فشار عرضه.

و این چه علامتی به بازار سرمایه می دهد؟ فولاد که نیست یکبار می گویید، دوبار می گویید، به هر حال اثر می گذارد و دارایی­ اش را بیرون می کشد. من از اواخر اردیبهشت به کسانی که می خواستند در بازار سرمایه وارد شوند توصیه کردم؛ مطالعه، مشاوره و معامله – توصیه کردم؛ دقت، دقت، دقت!

خوشبختانه میتوان ادعا کرد، اکثریت قاطع اصلاحطلبان امروز با لهجه اعتدال سخن میگویند؛ و از آن مهمتر بخشی از اصولگرایان هستند که آنها نیز خوانش اعتدالی را برای مدیریت کشور برگزیدهاند؛ در برابر کسانی که همچنان خوانش غیراعتدالی را دارند؛ بنابراین میتوان به چشمانداز روشن و مثبتی از تعامل مجلس دهم با دولت تدبیر و امید و همچنین طرحهای منطقی، لازم و ضروری در عرصه قانونگذاری کشور در مجلس دهم امید داشت.