سیاست خارجی افغانستان بس از طالبان

وی گفت: ترامپ بیش از ۲۹۰ میلیارد دلار سلاح به عربستان فروخت، به رژیمی که مرتبا حامیان حقوق بشر و اصلاحات سیاسی در کشورشان خصوصا حامیان حقوق زنان را زندانی و شکنجه کرده و می کشد.

سفیر فلسطین در ادامه به مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین اشاره کرد و گفت: ایران بعد از انقلاب اسلامی طرحی را علیه صهیونیست ها در پیش گرفت و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران حامی فلسطین است و هدف ما وحدت جهان اسلام و آزاد سازی خاک فلسطین است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه در یکی دو ماه آخر دولت ترامپ فشارهای دشمن نسبت به گذشته سنگینتر شد و در منطقه تحرکاتی انجام داد، گفت: در این بازه زمانی به امر فرماندهی معظم کل قوا، نیروهای مسلح ۱۰ رزمایش را در سراسر کشور برگزار کردند که از قبل برنامهای جهت برگزاری این رزمایشها نداشتیم.

از زمان جنگ جهانی دوم تا کودتای1332 ایران اقداماتی انجام داد که می توان آنها را بر اساس استراتژی نیروی سوم و موازنه منفی تحلیل کرد.نخستین اقدام ایران که می توان آن را نشانه توجه ایران به نیروی سوم دانست تلگراف رضاشاه به روزولت رئیس جمهور امریکا در شهریور 1320 بود که در واقع اولین تماس سیاسی ایران و امریکا بود،در این تلگراف رضاشاه از روزولت می خواهد اقدامات لازم را در رفع تجاوز انگلیس و شوروی انجام دهد و روزولت پس از هشت روز در پاسخ به نامه رضاشاه به او اطمینان می دهد که متفقین نظری به استقلال و امنیت ایران ندارند و پس از جنگ ایران را ترک خواهند کرد.

حتی به شرکتهای ژاپنی فشار وارد کردند تا از فروش خودروهای ژاپنی به ایران خودداری کنند چراکه از این خودرو در جنگ استفاده میکردیم. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و جمهوری خواه ها و دموکرات های مخالف توافق که فکر می کردند رفاقتی سفت و سخت با ترامپ دارند از جمله افرادی هستند که گیج شده اند.

به ویژه که با بزرگتر شدن دولت آمریکا، تعداد افرادی نیز که باید توسط رئیس جمهور در قوه قضائیه و مجریه منصوب شوند افزایش یافته و از ۲۰۰ نفر در سال ۱۹۹۳ به ۴۱۰۰ نفر در اواخر دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما رسیده است. پس از توافق هستهای (برجام)، دوبوئیتز و بنیاد دفاع از دموکراسیها کمپینی گسترده برای توضیح، تحلیل و نقد آنچه که «نواقص برجام» مینامیدند به راه انداختند و اعضای این اندیشکده بیش از هر اندیشکده دیگری در جلسات استماع کنگره و شبکههای تلویزیونی برای صحبت در این زمینه حاضر میشدند.

معاون وزیر خزانهداری دولت ترامپ در سخنرانی خود در اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسیها به متحدان آمریکا به ویژه دولتها و شرکتهای خصوصی اروپایی راجع به هرگونه تجارت با ایران هشدار داد و گفت شرکتهایی که با ایران تجارت میکنند ریسک بسیار بزرگی را متحمل میشوند و با وضع تحریمهای جدید از سوی آمریکا این ریسک بیشتر و پر هزینهتر هم میشود.

شاخص دیگر در این زمینه، حامیان مالی اندیشکدهها هستند؛ یکی از روشهایی که لابیگران و حتی کشورهای خارجی تلاش میکنند از طریق آن بر سیاستهای دولت آمریکا اثر گذاشته و آن را در مسیر مطلوب خود هدایت کنند، اقدام از طریق اندیشکدهها و تامین مالی آنها است. آنها به گفتمان دولتها شکل میدهند و پیشنویس دستور کار سیاسی آنها را تهیه میکنند.

آقای ترامپ از طریق اتخاذ استراتژی که هم با رفتار بی ثبات کننده ایران مقابله و هرجا که ممکن باشد با ایران همکاری می کند بهترین خدمت را به خودش و ثبات جهانی خواهد کرد. وقتی آقای ترامپ می گوید ایران به “روح” قرارداد پایبند نمانده است منظورش این است که تهران نقش بی ثبات کننده ای در خاورمیانه دارد.

منافع ملی بر اساس یک تعریف عبارتست از عالی ترین و مهمترین ارزش یک ملت که در سیاست خارجی پیگیری می شود. چکیده: نیل به مقاصد سیاسی، امنیتی و اقتصادی همواره از مهمترین اهداف کشورها در تدوین و اعمال سیاست خارجیشان بوده است. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی فوربز، حقوق و دستمزد ۵۶۷ کارمند کاخ سفید برای مالیات دهندگان آمریکایی ۴۹.۶ میلیون دلار هزینه در بردارد.

مایکل کوهن، وکیل و دستیار سابق دونالد ترامپ از دولت فدرال آمریکا برای دریافت ۲۰ میلیون دلار غرامت و بر مبنای وارد ساختن این اتهام به دولت رئیس جمهور سابق مبنی بر فرستادنش به زندان به خاطر نوشتن کتابی انتقادی درباره او، شکایت کرده است. دو روزنامهنگار به نامهای «یاسمین ابوطالب» و «دامینا پالتا» به تازگی کتابی به نام «سناریوی کابوسوار» درباره مسائل پیرامون بیماری همهگیر کرونا در دولت دونالد ترامپ نوشتهاند.

هر میزان حامیان مالی اندیشکدهای از چهرهها و دولتهای ضدایرانی باشند، میتوان حدس زد که آن اندیشکده تاثیر بالایی بر سیاستهای دولت در قبال ایران دارد. پس رویکرد آمریکا در قبال منطقه و مشخصا افغانستان قطعاً ذیل راهبرد ایالات متحده برای مهار چین تعریف می شود.

از سوی دیگر، هیئت مشترک دو حزب اصلی منطقه کردستان عراق یعنی حزب دموکراتیک کردستان به ریاست هوشیار زیباری و حزب اتحاد میهنی کردستان به ریاست عماد احمد دیروز (شنبه) به بغداد رفتند تا با گروههای سیاسی شیعه و سنی در آستانه برگزاری جلسه پارلمان جدید عراق درباره تشکیل دولت جدید رایزنی کنند. کارشناسان بنیاد دفاع از دموکراسیها همچنین در مقالات و توصیههای سیاستی متعدد خود خواستار آن شدهاند که دولت ترامپ با تقویت حضور نظامی خود در منطقه با نفوذ منطقهای ایران مقابله کند و فعالیتهای آن را در سوریه و عراق محدود کند.

در جولای ۲۰۱۸، خانم یلیم پابلت معاون وزیر امور خارجه در بخش کنترل تسلیحات در اندیشکده بنیاد دفاع ازدموکراسیها سخنرانی کرد و ضمن طرح این ادعا که ایران به دنبال گسترش سلاحهای شیمیایی است و به بشار اسد نیز در این زمینه کمک میکند، از تلاشهای دولت تراپ برای مقابله با تولید و گسترش این سلاح ها توسط ایران سخن گفت.

مارک دوبوئیتز مدیر اجرائی این بنیاد که به شدت ضدایرانی است ارتباطات گستردهای دارد و مقالات اعضا و گزارشهای این اندیشکده در مجلات و روزنامههای مختلفی مانند آتلانتیک، وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و واشنگتن پست منتشر میشود. به گزارش مشرق، در یک کتاب جدید ادعا شده «دونالد ترامپ»، رئیسجمهور سابق آمریکا بعد از ابتلای «بوریس جانسون»، نخستوزیر انگلیس به کرونا معتقد بود که او ممکن است بمیرد.

رئیسجمهور سابق آمریکا در تجمع حامیان خود در ایالت فلوریدا ضمن تاختن به مواضع داخلی و خارجی دولت جو بایدن هشدار داد که دولت او در حال تعظیم به ایران، روسیه و چین است.