سویه امیکرون کرونا چقدر خطرناک است؟

اما تحقیقات گویای آن هستند که احتمالا افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده و حتی دوز سوم را نیز زدهاند، کمتر در معرض ابتلا به امیکرون و تجربه کردن علائم شدید این سویه از کرونا هستند. بنابراین اگر هنوز اقدام به دریافت واکسن نکردهاید، بهتر است زودتر دست بجنبانید. طبق گفته معاون وزیر بهداشت ایران: “در سویه امیکرون ریه کمتر درگیر خواهد شد.” اما اگر مثلا در گذشته ۱۰۰ نفر کرونای دلتا میگرفتند، اکنون ۲۰۰ نفر کرونای امیکرون خواهند گرفت زیرا سرعت جهش و انتقال این سویه بیشتر است. چگونه از امیکرون پیشگیری کنیم ؟ کسی که قبلا کرونا گرفته ممکن است به امیکرون مبتلا شود؟ افرادی که در گذشته به انواع دیگری از کرونا مثل دلتا مبتلا شدهاند، باز هم ممکن است درگیر سویه امیکرون کرونا شوند.

  • استفاده از خودکار، قلم، ماوس و کیبورد اختصاصی
  • لختههای خونی و انگشت پای کووید
  • فقدان ناگهانی بویایی یا چشایی
  • شستن مکرر دستها

اُمیکرون، همانند نامهای قبلی (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است و جایگزین «B.1.1.529» خواهد شد که نام علمی آن محسوب میشود. این سویه تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگکنگ و اسرائیل شناسایی شده و گفته میشود یکی از تغییریافتهترین موارد جهش ویروس کروناست. سازمان بهداشت جهانی همچنین، اُمیکرون را «سویه نگرانکننده» طبقهبندی کرده که به معنای خطرات آن در مقایسه با دیگر جهشهای ویروس کروناست. علائم و ویژگیهای ویروس اُمیکرون چیست؟

آیا همیشه می توانید تشخیص دهید چه کسی ویروس کرونا دارد؟ واقعیت: خیر ویروس تا 14 روز قبل از بروز علائم در بدن فرد می تواند باشد و بعضی از افراد آنقدر بیماری خفیف کروناویروس دارند که ممکن است متوجه ابتلا به آن نشوند. اگر فکر کنم مبتلا به کووید 19 هستم چه کاری باید انجام دهم؟ اگر فکر می کنید کووید 19 دارید ، در خانه بمانید و برای مشاوره با خدمات بهداشتی محلی خود تماس بگیرید. به کلینیک خود مراجعه نکنید زیرا می توانید ویروس را به دیگران منتقل کنید. افرادی که با آنها زندگی می کنید نیز باید اولین روزی که علائم را مشاهده کرده اید حداقل 14 روز در خانه بمانند.در حالی که بیمار هستید از تماس نزدیک با دیگران در خانه خود جلوگیری کنید.

ویروس کرونا-کووید-2 باعث بیماری کووید-19 (بیماری ویروس کرونا سال 2019) تاکنون میلیون­ها نفر را در سرتاسر دنیا آلوده کرده و باعث مرگ بیش از میلیونها تن شده است. برخی فقط علائم خفیفی دارند و برخی نیز هیچ علامتی ندارند و فقط ناقل هستند. اما در افراد دیگر، کووید-۱۹ میتواند منجر به نارسایی حاد تنفسی یک فرآیند التهابی سیستمیک تخریبکننده است شده و مشکلات جدی در دستگاه تنفسی ایجاد کند که منجر به عدم دریافت اکسیژن کافی و حتی مرگ شود.

من نگران اذیت و آزار، تبعیض و انگزنی هستم. بهترین راهکار برای صحبت کردن درباره اینکه چه اتفاقی افتاده چیست؟ این که شما درباره بیماری کرونا نگران باشید کاملاً قابل درک است. ولی ترس و انگزنی شرایط را مشکلتر هم میکنند. اعلام وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی، موقعیت استرسزایی برای همگان ایجاد میشود. در چنین شرایطی حائز اهمیت است که خود را نسبت به وضعیت آگاه نگهداریم و نسبت به یکدیگر مهربان و حمایتگر باشیم. کلمات بسیار مهم هستند و استفاده از کلماتی که بر کلیشه های موجود تکیه میکنند، ممکن است باعث جبههگیری برخی افراد در جهت دفاع از خود و اطرافیانشان شود. اطلاعات زیادی درباره بیماری کرونا در فضای مجازی وجود دارد. من چه چیزهایی باید بدانم؟ اطلاعات نادرست و باورهای غلط زیادی درباره بیماری کروانا در فضای مجازی وجو دارد. اطلاعات صحیح را از منابع معتبر همچون مقامات وزارت بهداشت، سازمان ملل، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی دریافت کنید.

شواهد نشان می دهد که سویه اُمیکرون در مقایسه با دلتا در مدت دو تا سه روز دو برابر می شود. موارد ابتلا به این سویه به سرعت در حال افزایش است و اُمیکرون به سویه غالب در انگلیس و ایالات متحده تبدیل شده است. البته پزشکان می گویند قدرت سرایت پذیری اومیکرون با تزریق کامل واکسن کرونا به شدت کاهش می یابد. وی افزود: اکنون تعداد زیادی از کشورها امیکرون را گزارش کردند و اولین موردی هم که در ایران تایید شد، مسافری بود که از دبی آمده بود که سیستم کنترل قوی هم دارند.

خانواده ویروس کرونا زئونوز هستند، یعنی میتوانند بین انسان و حیوانات جابجا میشوند. تحقیقات نشان داده که ویروس سارس از گربه و بیماری حاد تنفسی خاورمیانهای از شتر به انسان منتقل شده است. برخی دیگر از ویروسهای این خانواده هم در بین حیوانات جابجا شده و هنوز انسان را آلوده نکردهاند. در مورد ویروس کرونای جدید توصیه شده که حدالامکان از حیوانات زنده و سگ و گربههای ولگرد دوری کنید. آیا واکسن خاصی برای این بیماری وجود دارد؟

علائم آنها بیشتر شبیه به یک عفونت ویروسی طبیعی بود، اما آزمایشهای تکمیلی از ابتلای آنها به سویه جهش یافته جدید کرونا حکایت داشت. برخلاف سویههای پیشین کووید ۱۹ که باعث از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بیماران میشود، امیکرون باعث این علائم نمیشود. در عوض، بسیاری از این بیماران از تعریق شبانه رنج میبرند. مقامات انگلیسی میگویند در صورتی که این سویه مهار نشود میتواند روزانه ۲۰۰ هزار نفر را در این کشور مبتلا کند.

این موارد فقط در صورت تجویز پزشک باید مصرف شود. آیا ویروس کرونا می تواند در هوای گرم و آفتابی گسترش یابد؟ واقعیت: کرونا ویروس می تواند در دمای بالاتر از 25 درجه سانتیگراد نیز زنده بماند. هر چقدر آفتاب و گرم باشد می توانید آن را بگیرید. بنابراین ، در هر آب و هوایی که باشید باید به توصیه های رسمی برای محافظت از خود در برابر ویروس عمل کنید. اگر می توانید در آفتاب قرار بگیرید ، هنوز ایده خوبی است زیرا این امر به بدن شما کمک می کند ویتامین D را که برای سیستم ایمنی بدن شما مهم است تولید کند.