«روحانی واقعا رئیسجمهور بدشانسی بود

تلاش احمدینژاد برای به کرسی نشاندن این ایده، که برخی آن را اقدامی شعاری می دانستند، در نهایت چندان مطابق میل او پیش نرفت و از میان سه زن معرفی شده به مجلس، فقط «مرضیه وحید دستجردی» به علت سابقه اجرایی مثبت و موفقش توانست موافقت نمایندگان مجلس را جلب کند و در کابینه سراسر مردانه دولت جا گیرد و نام خود را به عنوان نخستین وزیر زن بعد از انقلاب و سومین زن دولتمرد تاریخ ایران ثبت کند.

اما خاتمی، نه فقط در دور اول ریاست جمهوریاش، که در دور دوم نیز نام هیچ زنی را به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد نکرد و زمانی که در مقابل این سوال قرار گرفت که «چرا در میان وزیران انتخابی تان، نام هیچ زنی دیده نمی شود؟

در این میان، اما سهم زنان از دولت خاتمی در قامت معاونت تجلی یافت و سهم زنان تا به امروز در دولت روحانی نیز در شکل و شمایل معاون و سخنگوی وزارت خارجه و شاید دیپلمات های سفیر. اردکانی با پنج سال سابقه کاری در سازمان میراث فرهنگی پس از انتصابش به معاونت موزه ملی ایران مدیر این موزه شد.

به این ترتیب، مذاکراتی که از سال ۸۲ آغاز شده بود، نتیجه داد و تحریمهای سازمان ملل علیه ایران برداشته شد؛ هرچند بعد از رفتن باراک اوباما، دونالد ترامپ، رئیسجمهور جمهوریخواه آمریکا، به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریمهای آمریکا در دولت دوم حسن روحانی برگشت.

وی پس از افشای گمراه کردن معاون رئیس جمهوری در مورد تماس هایش با مقام های روسیه در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا، مجبور به استعفا شد. و در تعریفی دیگر می­توان گفت: سیاست خارجی به معنی دنبال کردن هدفهای کشور در محیط بینالمللی و در رابطه با جامعهها، دولتها و کشورهای دیگر است. یکی از کارهای مهم مرکز امور مشارکت زنان، وارد کردن مباحث زنان به برنامه سوم و ایجاد محتوای جنسیتی در برنامه چهارم توسعه است.

او تا قبل از راه اندازی مرکز مبادلات ارزی، حضورش در عرصه رسانه ها نیز پررنگ شد، اما بهمن ماه سال گذشته بود که شنیده ها حکایت از استعفای او در پی بروز نوسان شدیدی در بازار ارزی کشور می داد.

منصوره شریفی در حالی که جدیترین گزینه نمایندگی جدید ایران در ژنو است، اما گفته می شود با توجه به سوابق کاری او که در شرق آسیا بوده، احتمالا روانه اندونزی یا بنگلادش می شود که دوره ماموریت سفرای آنها خاتمه یافته است. او در همان ابتدا از تحریفهایی که درباره مدرک تحصیلی، سن و حتی محل تولدش شده، گلایه کرد و خود را این گونه معرفی کرد: من ترکزبان و متولد آذربایجان شرقی هستم.

بعد از پیروزی ایشان آقای اکرمی به من گفت ازدواج کردهاید؟ به گزارش سرویس وبگردی پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به به گزارش نامه، 16 سال از آن زمان که سیدمحمد خاتمی به ریاست جمهوری رسید و بسیاری زنان و جوانان را عامل اصلی پیروزی وی در انتخابات می دانستند، حال حسن روحانی، بر صندلی ریاست جمهوری نشسته است که باز تحلیل ها، از رای او بر محور زنان و جوانان می چرخد.

به نظر میرسد به طور طبیعی برخی جهتگیریهای سیاسی و اجتماعی دولت جدید با رویکردهای روحانی و تیم همراه او متفاوت باشد؛ اما در عین حال نمیتوان همه موارد را به تفاوتهای سلیقهای و سیاسی نسبت داد؛ یکی از این موضوعها فضای مجازی و مواجهه دولت با ارتباطات و زیرساخت آن است. براساس جهانبینی اسلامی، انسانها نه به حکم اضطرار بلکه بهطور طبیعی و فطری زندگی اجتماعی را انتخاب نمودهاند؛ زیرا خداوند انسانها را با قابلیتها و استعدادهای متفاوت خلق نموده تا در یک زندگی اجتماعی مکمل هم باشند و نیازهای یکدیگر را برآورده سازند.

آنچه دولت دوازدهم در چهار سال گذشته انجام داد از جهاتی در تاریخ سیاسی معاصر کشور بیسابقه بوده است؛ با وجود همه کاستیها، گرانیها، اشتباهها، نقدها و معایب، هنر اداره کشوری جند ده میلیونی بدون پول نفت در کارنامه این دولت باقی خاوهد ماند؛ این تجربه نه تنها متعلق به قوه مجریه بلکه دارایی ارزشمند نظام جمهوری اسلامی و همه مردم ایران است؛ دولت سیزدهم میتواند با توجه به این تجربه بیهمتا مسیر هموارتری را در جهت گشایش معضلات کنونی کشور بپیماید.

فراموش نکنیم که در اوج تحریم و کمبود منابع درآمدی، دولت با حجمی بیسابقه از هزینههای بهداشتی و پزشکی مواجه بود و از سوی دیگر ناگزیر به پرداخت کمکهای معیشتی و تسهیلاتی فراوان به مردم شد. اگر توسعه دسترسی مردم به تعاملات آنلاین نبود، دو سال مدرسه اینترنتی، دانشگاه اینترنتی و بسیاری از مبادلات مالی و اقتصادی آنلاین هرگز ممکن نمیشد؛ با گسترش روزافزون نیازهای جوامع به فضای آنلاین، دولت سیزدهم میتواند شیوه دولت قبل را همچون چراغی روشنی بخش ادامه داده و حتی گسترش دهد؛ بیشک همه منافع و آوردههای این سیاست نصیب کشور، نظام و مردم خواهد شد.

دولت روحانی را در هر زمینهای بتوان نقد کرد، در حوزه دسترسی مردم به فضای مجازی و گسترش اینترنت در کشور نمیتوان ستایش نکرد؛ ارزش حیاتی آنچه در این زمینه به دست آمد، در بحران کرونا و رایگیری الکترونیک نمود آشکاری یافت. ذوالنوری همچنین مدعی است که دولت روحانی برای اینکه حسن نیت خود را به غرب نشان دهد، مانع رشد و پیشرفت علوم فناوری فضایی شد و بودجههای مربوط به تحقیق و توسعه در این دو حوزه را بهشدت کاهش داد و این دو حوزه آسیب دید.

بسته تشویقی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش جمعیت، یکی از دیگر طرح هایی بود که سال گذشته مرکز امور زنان پشت آن ایستاد؛ بسته ای که موارد متعددی را برای زنانی که مادر می شوند در نظر گرفته بود؛ از هدایای نقدی و سکه گرفته تا تسهیلات شغلی و وام مسکن؛ تشویق هایی که به علت معلوم نبودن محل تامین اعتبار آنها، هنوز تکلیف اجرایی شدن یا نشدن آنها اعلام نشده است.

برآیند بررسی متغیرها اقتصادی و تحلیل شاخصها حکایت از افزایش این ضریب در سال 98 میدهد. برای مثال همین اقدام دولت بایدن برای خروج شتابزده از افغانستان بی شک با هدف افزایش ناامنی در افغانستان از طریق احیای حکومت طالبان، گسترش آن به سمت مرزهای چین و درنهایت ناتمام گذاشتن پروژه یک کمربند – یک جاده چین است.

تلاش برای ورود زنان به ورزشگاه ها، کم توجهی به اجرای قانون عفاف و حجاب و معرفی وزیر زن، از جمله اقدامات حاشیه ساز و انتقادبرانگیز رئیس دولت های نهم و دهم بود.

فاطمه بداغی؛ بانوی حقوقدان دولت که برخی نسبتش با محمد علی حجازی (همسر) دبیر و عضو هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی را علت انتخاب او به عنوان مشاور حقوقی احمدی نژاد می دانند. آیا وزیر خارجه نقشی فراتر از اجرای سیاستهای مصوب دارد؟

کنگره در سیاستگذاری خارجی آمریکا نقش مهم و تعیینکنندهای دارد. معصومه ابتکار بانویی که نامش با ماجرای اشغال سفارت آمریکا گره خورده بود 8 سال پیاپی، معاون خاتمی و رئیس سازمان محیط زیست بود. پس از آن بود که سازمان ملی جوانان، با سازمان تربیت بدنی ادغام و وزیری برای آن معرفی شد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) مجدداً قرارداد بین شبهنظامیان کُرد سوریه با آمریکا برای فروش نفت این کشور را محکوم کرد.