بایدن در مسیر ترامپ

در سال ۲۰۱۱ او گفت «من خوش شانس بودم زیرا شمارهٔ سربازی خیلی بالایی داشتم.» اسناد خدمت گزینشی به دست آمده توسط سایت ده اسموکینگ گان از دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا نشان میدهند که گرچه ترامپ در سال ۱۹۶۹ نهایتاً شمارهٔ بخت آزمایی خدمت گزینشی بالایی داشته، پیش از آن او به دلیل چهار معافیت تحصیلی حین تحصیل در دانشگاه، و پس از آن به دلیل یک معافیت پزشکی که پس از فراغت از تحصیل در ۱۹۶۸ آن را اخذ کرد، پیش از ایجاد بخت آزمایی، به خدمت فراخوانده نشده بود.

  • ثبتنام در سامانه میخک و ثبت مدارک موردنیاز در آن
  • فرانسه: سفارت کانادا در پاریس
  • سفیر دولت میهمان که درحقیقت رئیس سفارت محسوب می شود
  • نام وزارت خانه در تهران : وزارت جهاد کشاورزی
  • سند ملکی

به همین دلیل توصیه میکنیم، به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان ما در موسسه حامی مهاجر تماس بگیرید و از وقت های خالی سفارت کانادا در منطقه مطلع شوید. برای تصدی وزارت نفت مسعود میرکاظمی و رستم قاسمی گزینه های احتمالی اعلام شده و محمد اسلامی وزیر فعلی راه نیز مجدد از گزینه های مطرح برای دولت رئیسی است.

مهدی دوستی سخنگوی ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی و یکی از مجریان پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت محمود احمدینژاد از سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ و رستم قاسمی دیگر وزیر نفت دولت احمدینژاد که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ متصدی وزارت نفت بود، جدیترین نفراتی هستند که رئیسی رزومه آنها را مورد بررسی قرار داده است. برای وزارت بهداشت و درمان که امروز در کشور به واسطه بیماری کرونا و عدم مدیریت درست؛بیش از هر وزارتخانهای نامش را میشنویم امیرحسین قاضیزاده هاشمی رقیب انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی مطرح است.

همگی در اختیار وزارت بهداشت و درمان ایران است که به عقیدهٔ برخی صاحبنظران این انحصار شبهات زیادی در این زمینه به وجود آوردهاست. در دولت دوازدهم که بحث آب و برق پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بسیار جدیتر شد، مردم از خاموشیهای بسیار و بیآبی رنج میبرند تا جایی که سازمان بازرسی و رئیسجمهور منتخب هم به این مساله ورود کردند برای همین انتظار این است که رئیس دولت جدید فردی را در این وزارتخانه بگذارد که بتواند از پس مشکلات ریز و درشت کشور در این زمینه بربیاد.

او سال ۹۶ در مناظرهها گفته بود مناظرهای بین رییس دولتهای نهم و دهم و رییس فعلی دولت برگزار کنید تا بحثهای این زمینه تمام شود و دولت نسبت به عملکرد خودش پاسخگو باشد، چرا که ما هر وقت حرفی میزنیم میگویند دولت قبل، دولت قبل. از فعالان سیاسی، جواد امام یکی از چهرههایی بود که به این ترکیب واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت «خوشبختانه کابینه دولت مستقل جناب آقای رئیسی با تلفیقی از نیروهای نامآشنای در دولت آقای احمدی نژاد به مجلس معرفی شدند.

اما کابینه رئیسی، تقریبا نیمی از صندلیهایش را به مدیران ارشد دولت احمدی نژاد داده است. به عنوان نمونه روزنامه سازندگی در گزارش روز گذشته خود با تیتر « کابینه دولت اصولگرا » به استقبال این موضوع رفت و در تازه ترین گمانه زنی با انتشار تصاویر چهره های مختلف سیاسی، لیستی از وزرای پیشنهادی رئیس جمهور منتخب را منتشر و ادعا کرد که محمد مخبر رئیس کنونی ستاد اجرایی فرمان امام، نفر دوم کابینه رئیسی و معاون اول او خواهد بود و همچنین علی شمخانی در جایگاه دبیری شورای عالی امنیت ملی ابقا خواهد شد.

موافقان جدایی آموزش از وزارت بهداشت معتقدند: ادغام نه تنها هزینه ای ندارد؛ بلکه در درازمدت از صرف هزینه های اضافی جلوگیری میکند. برای وزارت ورزش منصوری ۴۰ ساله گزینه اصلی بوده و برای تصدی وزارت کشور همچنان گزینه نهایی سید صولت مرتضوی است.» اقتصاد سالم در آخر گزارش خود همانند گمانه زنی روزنامه سازندگی مخبر را شانس اول معاون اولی رئیسی اعلام کرده و براساس ادعای همان منبع آگاه نزدیک به دفتر رئیس جمهور منتخب می نویسد:« بین مخبر و سعید جلیلی نیز یکی معاون اول دولت می شود که البته مخبر بالاترین شاخصه های اجرایی را از نظر کمیته ارزیابی کسب کرده است.» گمانه زنی ها اما به روزنامه سازندگی و اقتصاد سالم ختم نشده و خبرگزاری مهر نیز به سراغ کابینه رئیسی رفت با این تفاوت که تنها وزارت فرهنگ و ارشاد را زیر ذره بین خود قرار داده و مدعی شده است:« تاکنون نامهای زیادی برای صدارت در این وزارتخانه شنیده شده است.

جالب تر آن که چهره های مختلفی از دولت نهم و دهم در ترکیب احتمالی سازندگی برای دولت سیزدهم قرار گرفته اند، مثلا سید مسعود میرکاظمی که در دولت احمدی نژاد در پست وزارت نفت مشغول به فعالیت بود به ادعای این روزنامه بناست که ریاست سازمان برنامه و بودجه را به دست بگیرد یا محمد رضا فرزین که در دولت نهم دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها بوده است حالا گفته شده که وزارت اقتصاد به او سپرده خواهد شد، اما حضور تعدادی از چهره ها از دولت روحانی یعنی امیر حاتمی وزیر دفاع و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در دولت رئیسی و ابقای آن ها در پست فعلی قسمت جالب گمانه زنی روزنامه سازندگی بود.

حالا اما قاضی زاده در کابینه احتمالی جای گرفته است. مسعود میرکاظمی که وزیر بازرگانی احمدی نژاد بود حالا معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه خواهد شد و حمید سجادی که در دولت احمدی نژاد نتوانست رای اعتماد برای وزارت ورزش را بگیرد، این بار در دولت رئیسی برای این مسئولیت معرفی شده است.

«اقتصاد سالم» نیز در گزارش اخیر خود مهر تاییدی بر تعدادی از اسامی که سازندگی مدعی آن شده زده است:« بعد از مشخص شدن تیم اصلی اقتصادی دولت جدید (فرهاد رهبر، محمدرضا فرزین، سیدرضا فاطمی امین) به عنوان متولیانِ سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت اقتصاد و وزارت صمت؛ تعداد دیگری از اعضای کابینه دولت سیزدهم مشخص شدند.» این سایت در ادامه گزارش خود براساس منبع آگاه نزدیک به دفتر رئیس جمهور منتخب، نوشته است:« مهرداد بذرپاش فعلا گزینه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

بر کسی پوشیده نیست امروز که کشور بیش از هر زمانی نیازمند تولید و رونق صنعت است، مخصوصا اگر مذاکرات برجام به بنبست برسد، تولید داخل حرف اول را خواهد زد، مسالهای که بارها در شعارهای رئیسجمهور منتخب خودنمایی کرده است، در همین راستا دو نام رضا فاطمی امین و علی اکبر محرابیان برای وزارت صمت مطرح است. اشاره شد که کشور کانادا 145 سفارت در سراسر جهان دارد که در ادامه ابتدا نام تعدادی از آنها را ذکر میکنیم و سپس سه مورد آنها را که در کشورهای ترکیه؛ امارات و گرجستان قرار دارند بهطور کامل شرح میدهیم.

اگرچه هنوز به طور رسمی از کم و کیف هیئت دولت رئیس جمهور آِینده خبری به بیرون درز نکرده است، اما در این بین بعضی رسانه ها از نهایی شدن تعدادی از پست ها در کابینه دولت سیزدهم خبر داده اند. او گفت که مایک پنس، معاون رئیس جمهور، باید زمام امور را به دست بگیرد تا انتقال قدرت به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، با نظم و آرامش انجام گیرد.

کاخ سفید در بیانیهای اعلام کرد که جو بایدن، رئیسجمهور آمریکا و امانوئل مکرون، رئیسجمهور فرانسه در یک تماس تلفنی درباره تنشها بین روسیه و اوکراین رایزنی کردند. جمهوری خواهان و حسرت شان برای بازگشت به کاخ سفید را به پس از 2032 موکول کردند موضوعی که چندان دور از ذهن نیست. ترامپ ، در حالی که هنوز لباس بازی گلف خود را به تن دارد، با کلاه سفید MAGA در صندلی خود در کاخ سفید فرو رفته است.

با نگاهی گذرا به سوابق و سنین وزاری پیشنهادی آیتالله رئیسی درمیباییم که گویا رئیسجمهور سیزدهم ترجیح داده تا اندکی ميانگين سنی وزرای خود را پایین بیاورد. اقتصادی که تورم و گرانی عوامل به متاستاز رفتنش هستند و قطعا وزیر اقتصاد و دارایی دولت سیزدهم کار سختی خواهد داشت.

پس از خروج آمریکا از برجام و کاهش فروش نفت ایران و اداره کردن کشور منهای بودجه نفتی کار سختی بود که دولت دوازدهم تا حدودی آن را انجام داد، حال با توجه به بلاتکلیف ماندن مذاکرات وین و برجام این نگرانی وجود دارد که فروش نفت کشور از آنچه که امروز فروخته میشود بیشتر هم کاهش پیدا کند.

درحالی که بسیاری از افراد خارج از دولت بایدن نامید از اقدامات نابههنگام وی با وجود برگزاری نشستهای مختلف بودند، افراد نزدیک به رییسجمهوری وی را درگیر بروکراسی میدیدند. بر اساس برجام، ایران متعهد شده است شمار زیادی از سانتریفیوژهایش را از رده خارج کند و ذخیره اورانیوم خود را نیز به زیر 300 کیلوگرم با خلوص 3.67 درصد محدود سازد، اما الان غنیسازی 20 درصد را انجام میدهد و میزان اورانیوم غنیسازیشده این کشور از 2400 کیلوگرم نیز تجاوز کرده است.