اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار + نمودار

از جمله اصل 125 قانون اساسی که تصریح دارد امضای عهدنامهها و به طورکلی همه ی قراردادهای بینالمللی بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی بر عهده رییس جمهور یا نماینده قانونی اوست. در همین حال کاخ کرملین اعلام کرد: امروز قرار است ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با جومارت توکایف، همتای قزاقستانی خود درباره بررسی اوضاع در این کشور گفتگو کند.

روسیه اعلام کرد حدود ۷۵ هواپیمای ترابری نظامیبرای انتقال حدود ۲۵۰۰ نیروی نظامی آماده هستند تا در صورت درخواست دولت قزاقستان برای کمک به نیروهای امنیتی به این کشور اعزام شوند. این تروریستها و اشرار در چندین مورد، عمدا در فواصل بسیار کم از خط مرزی کشور ما مستقر شده بودند، ترکیه سابقا هم تکفیری را به لیبی برای دولت وفاق ملی اعزام کرده بود، چند ماه پس از جنگ قرهباغ بار دیگر ترکیه با توطئهای همراه با سازمان جاسوسی آمریکا به شرق دریای خزر رفت، بزرگترین همسایه روسیه که بیشترین مرز زمینی آن هم در قسمت جنوبی دارد هدف خوبی برای نا امنسازی منطقه آسیای مرکزی بود.

در همین حال مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر به بیانیه جمعی از مقامات دولت سابق آمریکا در خصوص لزوم پایان جنگ یمن واکنش نشان داد. حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران. آسیای مرکزی و اوراسیا پیش از جنگ دوم قره باغ در حالت کلی منطقهای تقریبا آرام بود، شورش و آشوبهای هم زود به پایان میرسید اما تحولات در آسیای مرکزی و منطقه غربی دریای خزر بعد از جنگ دوم قرهباغ بین ارمنستان و آذربایجان این آرامش را بهم زد و جنگی چند ماهه با کشتههای بسیار را رقم زد، در قزاقستان و یکی از مهمترین کشورهای این منطقه که در شرق دریای خزر هم چند ماه بعد از جنگ قره باغ محلی برای ناآرامی واقع شد، ابتدا صحنه اعتراضات خیابانی و سپس تبدیل آن به جنگ شهری شد، افزایش قیمت گاز مایع، جرقه اعتراضات و شدت گرفتن خشونتها و درگیریها بود، با توجه به روندی که مدنظر سازمانهای اطلاعاتی آمریکا وترکیه است، کشور بعدی که درگیریهایی خواهد داشت، روسیه خواهد بود، سازمان اطلاعاتی ترکیه(میت) و ارتش این کشور سالهاست از تروریستهای تکفیری حمایت میکنند، این حمایت شامل حقوق و آموزش و انتقال به سایر کشورهاست، در همین راستا «اسماعیل حقی بکین» معاون اول رئیس حزب الوطن و رئیس سابق اداره امور اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه میگوید: «شرکتهای جعلیترک که در زمینه صادرات و واردات تاسیس میشود، افراد مسلح را برای داعش و النصره جمع میکنند و به هر یک از آنها مبالغی بین هزار تا هزارو دویست دلار میدهند، این مسئول سابق ترک به شمار زیاد افراد مسلحی که از طریق خاکترکیه به سوریه منتقل شدهاند اشاره و تصریح کرد که 12 هزار نفر از خاک ترکیه به سوریه و عراق رفته و وارد جنگ شدهاند و 2 هزار تبعهترک نیز در سوریه به سر میبرند.» این بخشی از استعداد ترکیه و البته بازیگر اصلی اما پرده سازمان جاسوسی آمریکا سیا است، ترکیه با توجه به همین استعداد در جنگ دوم قرهباغ به کمک جمهوری آذربایجان آمد، نظامیان آذری از تسلیحات مدرنی که در سالهای اخیر از متحدان خود نظیر رژیم صهیونیستی خریداری کرده بودند استفاده کردند.

در طول این چند سال در کشور کارهای وسیع عمرانی انجام گرفته؛ بخصوص در مناطق دوردست، در بخشهای مختلف؛ اینها واقعاً کارهای مهمی است؛ این یک رویکرد بسیار مهمی در حرکت دولت است. این تعبیر بسیار زیبا نشان میدهد چرا جهان غرب و نظام سرمایهداری تا این اندازه کمر به مبارزه و مواجهه با جمهوری اسلامی بسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جو بایدن در اولین مصاحبه خود بعد از اعلام پیروزی وی در انتخابات سوم نوامبر اعلام کرد که به رغم حضور چهرههای آشنا، دولت آینده او به مثابه ادامه دولت باراک اوباما نخواهد بود، چرا که آمریکا اکنون با جهان کاملاً جدید مواجه است.

به همین دلیل در واقع ریگان یک رویکرد تهاجمی و استراتژی عقب راندن شوروی در جهان سوم را شروع کرد و از آن طرف هم جنگ ستارگان و افزایش بودجهی نظامی و حرکت به سمت فروپاشی شوروی را آغاز کرد. با تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، پنتاگون نیز اذعان کرده که تواناییهای نظامی واطلاعاتی برای نظارت و مقابله با گروههای تروریستی در داخل افغانستان محدود میشود، اما مدعی است که از خارج از افغانستان تهدیدهای تروریستی را زیر نظر خواهد داشت.

به ویژه اینکه کارشناسان و برخی مقامات ارشد افغانستان درباره ایجاد خلاء قدرت در این کشور پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو و سوء استفاده طالبان از این مساله برای گسترش جنگ در افغانستان هشدار داده اند. باید این موضوع را در نظر داشت در پی تحولاتی که با محوریت اعزام تروریستهای تکفیری اجاره توسطترکیه و خطدهی آمریکا انجام شده چه دلیل دارد و کدام کشورها را درگیر خود خواهد کرد، اولین کشوری که از ناآرامی در آسیای مرکزی چه در منطقه غرب و چه شرق دریای خزر ضربه میخورد ابتدا روسیه و دیگری چین و بعد هم ایران است، هدف از ناامن کردن آسیای مرکزی توسط ترکیه که در اصل این خواست آمریکاست، جلوگیری از قدرتمند شدن بیشتر روسیه و کاهش نفوذ آنها در شرق اروپا و جلوگیری از رشد اقتصادی چین و قدرتمند شدن ایران است، ترکیه از ابتدای شروع بحران سوریه خط انتقال تروریستها به این کشور بوده است، افسران عالیرتبه ترکیه بارها در جبهههای شمالی سوریه برای آموزش و راهبری عملیاتها دیده شده است، هنوز آمار دقیقی از تعداد تروریستهای در سوریه که تحت نفوذ ترکیه هستند وجود ندارد و این خود یک خطر جدی برای امنیت منطقه بهحساب میآیند، بهترین شیوه برای دفع این خطر باید کشورهای منطقه مثل روسیه، چین و ایران اقدامات فرامرزی انجام شود و از نظر کارشناسان نخبه امنیتی استفاده کرده است.

به ، روسیه از آمادگی برای اعزام نظامیان جدید به قزاقستان خبر داد. روسیه اعلام کرده آماده است گروهی از نظامیان این کشور را به همراه برخی تجهیزات نظامیبه منظور کمک به دولت قزاقستان به این کشور اعزام کند. مقام آمریکایی در ادامه افزود: تحریمهای روز پنجشنبه دولت بایدن علیه روسیه در ارتباط با موضوع پرداخت پاداش به شبه نظامیان در افغانستان نبوده است.

این مقام دولت بایدن به دیلی بیست گفت: جامعه اطلاعاتی ایالات متحده با اطمینان کم ارزیابی میکند که افسران اطلاعاتی روسیه تلاش کردهاند تا حملات طالبان را به سوی پرسنل آمریکا و ائتلاف در افغانستان در سال ۲۰۱۹ هدایت کنند.

با اینکه ابتدا مردم این کشور به افزایش نرخ گاز معترض بودند، اما با بازگشت نرخها به قیمت قبلی و استعفای دولت این کشور اوضاع آرام نشد. اکنون بهانه آمریکا برای استقرار نظامیان خود در کشورهای آسیای مرکزی نظارت بر اوضاع افغانستان است، با این حال تجربه قبلی نشان داده که واشنگتن از این مساله در راستای گسترش حضور و نفوذ خود در این کشورها سوء استفاده می کند.

بررسی سریهای زمانی نشان میدهد که حجم پول از سال 1376 تا پایان سال 1392 از رقم 11 هزار و 500 میلیارد تومان به 570 هزار میلیارد تومان رسید که به معنای افزایش حجم پول بیش از 50 برابر است، اما قیمت دلار از 407 تومان در سال 1376 به 3000 تومان در پایان سال 1392 میرسد که نشانگر افزایش قیمت تقریبا 750 درصدی است و نرخ ارز تا پایان دولت اصلاحات به تقریبا 950 تومان رسید.

با وجود آنکه هفته گذشته آنکارا به صورت رسمی اغتشاشات در قزاقستان را محکوم کرده بود، برخی رسانههای نزدیک به دولت و اردوغان، آشکارا از اعتراضات قزاقستان و مسلحان حمایت میکنند و میگویند ریشه این ناآرامیها، نارضایتی از نقش روسیه در تصمیمگیریهای آلماتی است. ایران آنلاین / به گزارش ریانووستی، دیمیتری روگوزین گفت: شبه نظامیان سوری نمیتوانند پهپادهای روسیه را ببینند و از بین ببرند.

به گزارش ایرنا از نشریه “بیزینس اینسایدر”، یک مقام دولت جو بایدن اعلام کرد، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده اسناد ناکافی و غیر مطمئن در مورد این ادعای واشنگتن که روسیه به شبه نظامیان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پاداش داده است دارد. برغم اعتراف جامعه اطلاعاتی آمریکا در مورد نقش نداشتن روسیه در انجام حملات علیه نیروهای امریکا در افغانستان، دولت جو بایدن روز پنجشنبه تحریمهای جدیدی علیه روسیه به بهانه اقدامات این کشور از جمله هک و حملات سایبری و همچنین مداخله مسکو در انتخابات آمریکا وضع کرد.

به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت روسیه در آمریکا نسبت به گزارش شبکه ان بی سی (NBC) در مورد حمایت نظامی واشنگتن از یگانهای اوکراینی که با نیروهای روسی در شبه جزیره کریمه میجنگند، ابراز نگرانی کرده است. صبح روز بیستم ماه می 1990 یک نظامی صهیونیستی به روی کاروان کارگران فلسطینی در منطقه صهیونیست نشین لیتسیون (عیون قاره) آتش گشود که در نتیجه آن هشت کارگر فلسطینی شهید و 16 نفر دیگر زخمی شدند.

ایالات متحده امریکا از جمله بازیگران فرامنطقه­ای است که در فضای اوراسیا در جستجوی اهداف اقتصادی و ژئواستراتژیک قصد دارد فرایندهای منطقه­ای را با اجرای استراتژی ترکیب و تحت کنترل خود بگیرد. امیدواری پنتاگون این است که هواپیماهای تجسسی و دیگر امکانات را دریک یا چند کشور همسایه افغانستان مستقر کند، اما تاکنون چنین تدابیری عملی نشده است. در سیاست داخلی هم وقتی مقام معظم رهبری اعلام میکنند: «گاهی برخی افراد و جوانهایی که ممکن است صالح و مؤمن هم باشند، به دلیل مخالفت با یک فرد یا یک جلسه سخنرانی، هیاهو و جنجال بهراه میاندازند و آن مجلس را بر هم میزنند؛ در حالیکه من از قدیم با این کارها که هیچ فایدهای نیز ندارد، موافق نبوده و نیستم؛ و معتقدم فایده در تبیین و کار درست و هوشمندانه است».

بههرحال مسئله سیاست خارجی و اقتصاد، وضعیت باثباتتری پیدا کرده است. گروه بینالملل: قزاقستان در حالی ششمین روز ناآرامیهای خود را پشت سر گذاشت که اکنون دست خارجی و نقش برخی کشورها در راهاندازی درگیریهای خشونتبار در این کشور تا حدودی برملا شده است.

به گزارش «وطنامروز»، در حالی که درگیریهای مسلحانه در قزاقستان از آلماتی به سایر شهرها و مناطق این کشور گسترش یافته است؛ نقش شبهنظامیان نزدیک به ترکیه در ایجاد و تشدید ناآرامیهای این کشور پررنگتر از قبل شده است. در روسیه نیز با آنکه هنوز کرملین از نقش شبهنظامیان نیابتی ترکیه در ایجاد ناآرامیهای قزاقستان سخنی به میان نیاورده است اما رسانههای این کشور صراحتا میگویند ناآرامیهای قزاقستان، کودتای ترکیه علیه دولت آلماتی است که بر اساس برنامه بلندپروازانه و تفرقهافکنانه اردوغان در منطقه دنبال میشود.